ASKERİ PERSONELİN EMEKLİ AYLIĞINA ZAM! | SSK | SGK | Şifresiz | Rapor Parası | Sorgulama | Hizmet Dökümü
Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Mart 2016

ASKERİ PERSONELİN EMEKLİ AYLIĞINA ZAM!

ASKERİ PERSONELİN EMEKLİ AYLIĞINA ZAM!

Askeri personelin emekli aylığını zam konusu geçtiğimiz günlerde konuşulmaktaydı. 22 Şubat 2014 tarihindeki resmi gazetede yayımlanan habere göre 6519 sayılı kanun gereğince makam tazminatını alamamış olan astsubay, uzman jandarma, emekli subay ve uzman erbaşların emekli aylıklarına zam yapılmıştır.

Yeni Düzenleme Nasıldır?

Yeni düzenlemeye göre askeri personelde çalışan yani Milli İstihbarat Hizmetleri ve Emniyet Hizmetleri Sınıfına ait olan personel ve Türk Silahlı Kuvvetlerine ait subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar dahil olmak üzere çarşı ve mahalle bekçisi sıfatında bulunun tüm çalışanlara, eğer makam tazminatına hak kazanamamışlar ise, aylıklarına 100 TL zam yapılacaktır.

100 Lira İlave Ödemeye Hak Kazanan Kimlerdir?

5434 sayılı Kanunun ek olan 81. maddesi uyarınca 3 gruba emekli aylıklarında 100 lira ilave ödeme yapılacaktır. Bu gruplarla ilgili düzenleme ise şu şekildedir:

  • Milli İstihbarat Hizmetleri sınıfında olan emekliler,
  • Emniyet Hizmetleri sınıfına dahil olan emeklilik aylığı ve maluliyet aylığı alanlar,
  • Terörle Mücadele, İç güvenlik ve Asayiş Hizmetlerinde dışında vazife malulü olarak emekli aylığı alan vatandaşlarımız,

100 TL ilave ödeme almaya hak kazanmışlardır. Peki hangi koşullarda ilave ödemeniz kesilmez? Yani aşağıda size vermiş olduğumuz şartlar dışında bir olay gerçekleşirse alacağınız 100 TL ilave ödeme kesilir. Bu şartlar ise:

  1. Bir işverene tabi olarak çalışma,
  2. Kendi nam ve hesabına çalışıyor olma,
  3. Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi yapıldığı halde çalışamama,
  4. Sosyal Güvenlik Kurumlarından aldıkları emekli aylığında makam tazminatı tutarının bulunmaması gerekmektedir.

Bu şartlar altında gereklilikleri sağlayan kişiler 100 TL ilave ödeme almaya hak kazanırlar.

Eğer 100 TL ilave ödeme alan vatandaşlarımız bir işe başlarlarsa durumu hemen SGK’ya bildirme zorunluluğu vardır. Aksi taktirde bildirmediğiniz durumda geriye doğru ödeme çıkacaktır. Yani almış olduğunuz 100 lira ilave ödemeyi geri ödeme zorunluluğu olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz