BAĞ-KUR AFFI | SSK | SGK | Şifresiz | Rapor Parası | Sorgulama | Hizmet Dökümü
Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Mart 2016

BAĞ-KUR AFFI

BAĞ-KUR AFFI

Bilindiği üzere SGK kapsamına alınan Bağ-Kur bir sosyal sigortadır. İleride daha rahat bir yaşam sürmemiz için kurulmuş bir sistem. Fakat bu sisteme zamanında primlerimizi ödememiz gerekir. Bu yazımızda sizinle Bağ-Kur affını işleyeceğiz. Bağ-Kur affı yeni torbayla birlikte gelen ve bütün Bağ-Kurlu vatandaşların da gözü üstende olan bir kavram. Yeni torbada yani Ocak ayında yapılacak olan torba yasada Bağ-Kur affı yasasının da olacağı gündemde. Peki bu Bağ-Kur affı neleri, kimleri kapsayacak? Bu sorularınıza cevap vermek için birkaç başlıkta bunları inceleyelim.

Bağ-Kur Affı Kimleri, Hangi Yılları Kapsayacak?

Bağ-Kur’a 2 yıldan fazla borcu olanlar için yeni yapılandırma için 3 ay süre verilecek. Bu süre içinde borçlarının yeniden yapılandırılması istenecek. Bağ-Kur affı kaydı olup da 24 aydan fazla ödenmemiş prim borcu olan vatandaşlarımızı karşılayacak. Yani 2 yıldan az borcu olan vatandaşlarımız bu Bağ-Kur affından yararlanmayacak. Bu yeni torbayla birlikte Bağ-Kur’a 2 yıldan fazla borcu olanların hem hizmeti silinecek hem de borcu. Örneğin 4 yıl Bağ-Kur prim borcu olan bir vatandaşımızın 4 yıllık borcu ve hizmeti silinmiş olacak.

Peki Bu Hizmeti Silinecek Olan Bağ-Kur Hesapları Tekrar Açılabilecek Mi?

Yeni torba yasada bu da konuşuldu ve Bağ-Kur affı kapsamında yararlanan vatandaşlarımız ileriki zamanlarda tekrar yapılması planlanan bir yasayla bu hesaplar tekrar canlanabilecek. Örneğin bu dönemde Bağ-Kur affı kapsamına giren bir vatandaşımız 3 4 yıl sonra yeni yapılacak olan yasayla tekrar bu borçlarını eski sisteme göre ödeyecek ve hizmet sistemleri tekrar açılarak aktif hale gelecek.

Bağ-Kur Affı Yapılandırması İçin Verilen Süre Ne Kadar?

2 yıldan fazla prim borcu olan vatandaşlarımız için 3 ay verilen yapılandırma süresi verilecek. Bu yapılandırmayla ister peşin para olarak isterseniz de tekrar taksitlendirerek bu borcunuzu ödeyebilirsiniz. Eğer ki bu Bağ-Kur affı sistemine bir karşılık vermezseniz 24 aydan sonraki bütün borçlarınız silinecek ve buna bağlı olarak bütün hizmetlerinizde silinecektir. Bağ-Kur affı ile vatandaşlarımızın sigortaları silinecek ve esnaf da icradan kurtulacaktır.

Peki 6111 Sayılı Düzenleme Bu Yeni Bağ-Kur Affı Yapılandırmasını Etkileyecek Mi?

6111 sayılı düzenlemeyle borçlarını tekrar düzenleyen vatandaşlarımız taksitlerini aksatmadan, zamanı geldiğinde ödesin ki tekrar bir sorun çıkmasın. 6111 için bu yeni torba kanunda bir düzenleme ya da bir bilgilendirme yok. Nitekim son ay taksitlerinizin de zamanı geldi.

Bu Yeni Düzenleme Ne Zaman Yapılacak?

2016 da yapılması planlanan yeni düzenlemeyle Bağ-Kur affı kapsamına alınan vatandaşlarımız 2016 yılında tekrar borçlarını ödeyerek Bağ-Kur sistemlerini açabilecekler. 2016’da gelmesi beklenen düzenlemeyle vatandaşlarımız o yıl ki borcunu tekrar ödeyerek eski hizmetleri tekrar açılarak Bağ-Kur sistemine devam edebilecekler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz