Doğum İzni Tasarısı Rafa Kaldırıldı ! | SSK | SGK | Şifresiz | Rapor Parası | Sorgulama | Hizmet Dökümü
Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Mart 2016

DOĞUM İZNİ TASARISI RAFA KALDIRILDI!

DOĞUM İZNİ TASARISI RAFA KALDIRILDI!

Doğum izninin artırılması için yapılacak yasa tasarısı kadın istihdamı azalır diyerek rafa kaldırıldı. İş verenlerle ortak yapılan görüşmede iş verenler doğum izninin daha fazla olması durumunda erkek işçi alacaklarını ve kadın işçi istihdamında bir düşüş gerçekleşeceği düşünülerek şimdilik rafa kaldırıldı.

Doğum iznindeyken kadın çalışanların sigorta primlerini de devlet ödemekteydi. Buna rağmen iş verenler işe kadın almam dedi ve tasarının önü kapandı. Kamuoyunda söylenen 16 haftalık doğum izni değişti, arttı vb gibi ifadelere de yalanlama geldi.

Doğum izni kapsamında 8 hafta doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra olmak üzere sigortalı kadın çalışanlar için 16 haftalık bir doğum izni var. Doktor raporu ile kadın çalışan isterse doğuma 3 hafta kalaya kadar çalışabilir kalan 5 haftasını ise doğum sonrası kullanabilir.

Süt izni kapsamı ise kadın işçilerde günde 1.5 saat. Bu izinler birleştirilerek kullanılamıyor. Kadın işçilerde günlük 1.5 saat olan süt izni kadın memurlarda ilk ay 3, ikinci aydan sonra ise 1.5 saat olarak belirlenmiştir.

16 hafta bana yetmiyor diyen kadınlarımız için ise 6 aylık ücretsiz izin hakkı tanınmıştır. Bu izinde size bir maaş verilmiyor. Ayrıca sigortanız da devlet tarafından yatırılmıyor.

Bir diğer husus ise emzirme ödeneği ile ilgili. Doğum sonrası sigortalı kadın çalışanlarımızın aldığı emzirme ödeneği 2014 yılına göre 103 lira olarak belirlenmiştir. Her sigortalı kadın bu ödeneği alabilir ayrıca sigortalı erkeğin sigortalı olmayan eşi de bu emzirme ödeneğinden yararlanabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz