EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İÇİN SON DURUM NE? | SSK | SGK | Şifresiz | Rapor Parası | Sorgulama | Hizmet Dökümü
Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Mart 2016

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İÇİN SON DURUM NE?

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR İÇİN SON DURUM NE?

Erken emeklilik isteyen memurlarımız için 2014’teki emeklilik çalışmaları bu başlık altında incelenecek. Emeklilik için primini ve gününü dolduran vatandaşlarımız sadece yaşı gelmediği için emekli olamadıklarından yakınmaktalar. Bunun için bir düzenleme isteyen memur vatandaşlarımız için son durum pek iç açıcı değildi. Mart ayında kira gelirlerinin beyan edilmesiyle birlikte Maliye Bakanlığı emekli ikramiyesi almış olanların verdikleri beyannamede istisnayı kabul etmeyecek. Ardından Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yapmış olduğu tebliğ taslağı ile birden fazla geliri olan memurlarımızın hangi gelirinin göz önüne alınacağı ise gün yüzüne çıktı. Taslakta örnek olarak kamudan emekli olan bir vatandaşımız örnek gösterildi. Örneğin kamudan emekli olan bir vatandaşımız emekli olduktan sonra emekli ikramiyesinin de toplam kazanca ekleneceğini ve kira istisnalarının olmayacağını belirtti.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Açıklamalar Neler?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik erken emeklilikle ilgili birkaç açıklamada bulundu. Bu açıklamalar daha çok erken emeklilik isteyen vatandaşlarımızı üzecek şekildeydi. Çelik, kadınlarla ilgili doğum borçlanmasını, erkeklerin askerlik borçlanması gibi yeni bazı haklar ve yenilikler getirildiğini hatırlatarak, bunların ayrı konular olduğunu belirtti. 60 yaş emekliliğinin Avrupa ülkeleriyle standart olduğunu söyleyen Çelik: “Bu uygulamada vatandaşımızın mağduriyeti esas değil. Tam tersine bu düzenlemeler vatandaş için yapılan düzenlemelerdir. Türkiye bir anda 60 yaş emekliliği getirmemiştir. 40 yaş emekliliğini kademeli yaparak 2036′lara kadar 60 yaş emekliliğine geçeceğiz. Şu anda gelişmiş ülkeler 67-70 yaş emekliliğini konuşuyor. 2036 yılına kadar 60 yaş emekliliğine ancak ulaşacağız. Burada ülke ve ülkenin geleceği önemli. Tabiki  birey olarak bizden talepler olabilir fakat talepler kesinlikle ülkeyi karanlığa, sıkıntıya sokacak bir şekilde olmamalıdır.” diyerek konuştu.

Konuşmasına devam eden Faruk Çelik: “Çok net söylüyorum; ‘erken emeklilik’ diyerek kim söylüyorsa en büyük yanlışı yapıyor. Görüşmemiz erken emeklilikle ilgili değildi. Vatandaşımızın sorununa çözüm bulma adına bir görüşmeydi. Asli olan görevimizi yaptık ama bu olayın bilen ve bilmeyenler tarafından hiç alakası olmayan bir tarafa çekilmesi bizi üzmüştür” diyerek her işi vatandaşlarının ve ülkenin refahı için yaptıklarını belirtti. Yapılan bu kararlar 18 Ocak 2014 yılında yürürlüğe girecektir

Bu Hüküm Ne Zaman Uygulanacak ?

Yeni hükmün uygulanması merak konusuydu. Nasıl uygulanacağı ise şu şekilde belirtilmişti. 8 Eylül 1999 tarihinde 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa tabi Devlet memuru olarak görevde bulunan, 8 Eylül 1999 tarihinde de 50 ve yukarı yaşlarda bulunan memurlar, 61 veya 65 yaşlarını doldurduklarında şayet 10 yıl hizmetleri var ise yaş haddi sebebiyle istemeleri halinde emekli aylığı alabilme şansları bulunuyordu. Bütün gerekli şartları sağladıkları halde sadece yaşa takılan vatandaşlarımız emekli olamayacaklar. Yani yeni uygulamada sadece yaş haddi için emekli olamayan vatandaşlarımız için bir umut yok. Fakat bu konudaki çalışmalar bütün hızıyla devam etmekte.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz