GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ | SSK | SGK | Şifresiz | Rapor Parası | Sorgulama | Hizmet Dökümü
Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Mart 2016

GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ

Resim bulunamadı

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Nedir ?

Sigortalı çalışanın herhangi bir sebepten dolayı rapor alması durumunda belirli bir süre çalışamama durumuna geçici iş göremezlik denir. Raporlu olan bu kişilerin geçici olarak çalışamadıkları zamanlarda gelir kaybı yaşamamaları için SGK tarafından bu kişilere ödenen paraya geçicici iş göremezlik ödeneği diğer bir adıyla SGK rapor parası denir. Geçici iş göremezlik raporlarından 2 günlük bir kesinti yapılmaktadır. Bu nedenle geçici iş göremezlik ödeneğinin alınabilmesi için raporun en az 3 günlük olması gerekmektedir.

Geçici İş Göremezlik Ödeneğini Kimler Alabilir ?

3 çeşit geçici iş göremezlik ödeneği vardır.

  1. İş yerinde herhangi bir kaza geçiren ya da meslek hastalığından dolayı rapor alan kişiler,
  2. Herhangi bir rahatsızlık dolayısıyla rapor alan ve rapor almadan önce 90 gün prim ödeme şartı ile raporun 3. gününden itibaren,
  3. Doğum sebebiyle rapor alan bayanların rapor almadan önce 90 gün prim ödeme şartıyla, doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta, çoğul gebeliklerde 10 hafta süre için her gün

geçici iş göremezlik ödeneği alırlar.

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Geçici iş göremezlik ödeneğini sorgulamak için tek bir yöntem bulunmaktadır. Bunlar E-Devlet şifresi ile E-Devlet üzerinden sorgulama ve T.C kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile E-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Bu yazımızda bu yöntemle nasıl yapıldığını anlatacağız.

Daha önceden bu işlemi gerçekleştirebildiğimiz iki resmi site bulunmaktaydı. Ancak bu sitelerden şifresiz işlem gerçekleştirebildiğimiz E-SGM resmi sitesinin kapatılması nedeni ile artık yalnızca E-Devlet sistemi üzerinden şifreli olarak güvenli bir şekilde yapılmaktadır.

E-Devlet Şifresi İle Geçici İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden geçici iş göremezlik ödeneği sorgulama işlemini veya herhangi bir işlemi yapabilmek için E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifresini PTT şubelerinden 2 TL işlem ücreti karşılığında temin edebilirsiniz. Daha sonra aşağıdaki E-Devlet şifresi ile sorgulama linkine tıklayınız. Açılan sayfadan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız. Daha sonra ilgili alanlara sırası ile T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazınız. Bilgilerinizi kontrol edip, doğruluğundan emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayarak sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi İle Geçici İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz