GENEL SAĞLIK SİGORTASI SORGULAMA | SSK | SGK | Şifresiz | Rapor Parası | Sorgulama | Hizmet Dökümü
Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Mart 2016

GENEL SAĞLIK SİGORTASI SORGULAMA

GENEL SAĞLIK SİGORTASI SORGULAMA

1 Ocak 2012 tarihinden beri yürürlükte olan Genel Sağlık Sigortası; SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı, Yeşil Kart gibi kurumlara bağlı olmayan kişiler için uygulanan bir sistemdir. GSS’den sigortası olmayan tarım işçileri, işsiz üniversite mezunları, sağlık giderlerini bizzat ödeyen vatandaşlar, ev hizmetlerinde çalışan kişiler ve kayıt dışı çalışan 18 yaşından küçük kişiler yararlanabilir. Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanmak isteyen kişiler için gelir tespiti yapılacaktır. Gelir tespiti sonucunda gelirleri, asgari ücretin üçte birinden az olan kişilerin primlerini devlet ödeyecektir. Ancak gelirleri, asgari ücretin üçte birinden yüksek olan kişiler primlerini kendileri ödeyecektir.

Genel Sağlık Sigortası sorgulama işlemini daha önceden iki resmi site üzerinden yapabilmek mümkündü. Ancak bunlardan şifresiz işlem gerçekleştirebildiğimiz E-SGM resmi sitesinin süresiz olarak kapatılması nedeni ile artık yalnızca E-Devlet üzerinden şifre ile yapabilmekteyiz. E-Devlet üzerinden herhangi bir işlem gerçekleştirebilmek için ise bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Şifreniz olmadan herhangi bir işlem gerçekleştirebilmeniz mümkün değildir.

E-Devlet şifresini size yakın bir PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte giderek şifre alma başvurusu yaparak alabilirsiniz. Şifreyi alabilmek için 2 TL işlem ücreti ödemeniz gerekmektedir. İşlem ücretini ödedikten sonra şifrenizi size özel kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Genel Sağlık Sigortası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Şifrenizi aldıktan sonra veya zaten bir şifreye sahipseniz işleminizi gerçekleştirmek için ilk olarak yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz bağlantı adresine tıklayınız. Daha sonra karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine sayfa üzerinde tıklayınız. Açılacak olan ekranda sizden istenen T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi ilgili alanlara sırası ile yazınız. Bilgilerinizi kontrol edip, doğruluğundan emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Böylelikle işleminizi tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Genel Sağlık Sigortası Sorgulama İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Üniversite Öğrencileri İçin Genel Sağlık Sigortası Sorgulama Nedir?

Eğer üniversite eğitimi görmekte iseniz GSS borçlarınıza lütfen dikkat ediniz. Her eğitim yılınız başladığında SGK’ya giderek öğrenci belgenizle başvuru yapınız. Başvuru yapmadığınız takdirde Genel Sağlık Sigortası sorgulamada adınıza GSS borcu çıkacaktır. Başvuru yaparsanız borcunuz bulunmayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz