GSS AF | SSK | SGK | Şifresiz | Rapor Parası | Sorgulama | Hizmet Dökümü
Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Mart 2016

GSS AF

GSS AF

Genel Sağlık Sigortası Nedir ?

Bağ-kur, SSK, Emekli Sandığı gibi kuruluşlara üye olmayanlar için çıkartılmış bir sağlık kuruluşudur. Ailede 18 yaşını geçmeniz Genel Sağlık Sigortasına üye olmanız için yeterlidir. Genel Sağlık Sigortası’na üye olabilmek için ilk önce başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu başvuru sonrasında gelir düzeyiniz ölçmek için bir gelir tespiti yapılacaktır. Bu gelir tespiti sonucunda da ödeyeceğiniz prim tutarı belli olacaktır. 2012 yılının Ocak ayında vatandaşların mağdur kalmaması için çıkarılan bir uygulamadır. Şimdi aşağıdaki başlıkta size Genel Sağlık Sigortası primlerini ödemeyenler için çıkarılan af yasasından bahsedelim.

GSS AF Nedir ?

Yukarıdaki paragrafta belirttiğimiz gibi 18 yaşını dolduran, öğrenci olmayan ve diğer kuruluşlarda kaydı bulunmayan herkes bu uygulamadan yararlanabilir. Devlet bu uygulamayı herkesin gelir durumuna göre belirli bir prim ödeyeceği şekilde uyarlamıştır. Ülkemizde Genel Sağlık Sigortası’na üye olan yaklaşık olarak 12 milyon kişi vardı. 8 milyon kişinin primleri devlet ödemekte, geriye kalan 4 milyon kişinin de primlerinin çoğunu ödemediği tespit edilmiştir.

Aralık ayında Yasa Tasarısı’na sunulacak olan GSS af düzenlemesi vatandaşları bu mağduriyetten kurtaracaktır. Bu düzenleme ile kişiler tekrar Genel Sağlık Sigortası’nın verdiği haklardan yararlanabilecektir. Devlet Genel Sağlık Sigortası kapsamında 8 milyara yakın bir borcu silecektir. İşte bu uygulama sayesinde ödenmeyen prim borçları kalmayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

  1. ali öztürk diyor ki:

    benim bir yere kaydım yok 18 yaşını doldurduğumda işsizdim ve hasteneye bile gştmedim gittiysemde kendi cebimde parasını verdim bu borç nasıl çıkar şu anda çalışıyorum çalıştığım dönemlerde borçum çıkıyor toplam 2791.64 TL borç gözüüyor oda ssj lı olduğum tarihkerde ne yapmam gerekiyor açıklayabilirmisiniz.teşekkürler şimdiden…

    1. SGK Merkezi diyor ki:

      Ali Bey bu borç zaten GSS ye başvurmadığınız için çıkmış. Sigortalı olmadığınız dönemlerde gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Ancak SSK lı olduğunuz tarihlerde borcunuzun çıkmaması gerekiyor. Faiz işliyor olabilir.

Yorum Yaz