RAPOR PARASI ÖĞRENME | SSK | SGK | Şifresiz | Rapor Parası | Sorgulama | Hizmet Dökümü
Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Mart 2016

RAPOR PARASI ÖĞRENME

RAPOR PARASI ÖĞRENME

Rapor parası demek, çalışan bir kişinin meslek hastalığı, iş kazası veya farklı sağlık sorunlarından dolayı rapor aldıkları zamanların maddi olarak karşılığının Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmesi demektir. Bu sistemin amacı, kişilerin raporlu geçirdikleri günlerde başkalarına muhtaç olmaması ve gelir kaybının önlenmesidir.

Rapor Parası Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Rapor parasının hesaplanmasında vatandaşların raporlu oldukları gün sayısı kullanılır. Sosyal Güvenlik Kurumu aldığınız raporlardan iki gün kesinti yapacak, rapor parası ödemeye raporunuzun üçüncü gününden itibaren başlanacaktır.

E-SGM üzerinden şifresiz olarak daha önceden yapabildiğimiz rapor parası öğrenme işlemi E-SGM resmi sitesinin kullanıma süresiz olarak kapatılması nedeni ile artık sadece E-Devlet sistemi üzerinden şifre ile yapılmaktadır. E-Devlet sistemi üzerinden rapor parası sorgulama işlemi veya E-Devlet istemi üzerinden herhangi bir işlem gerçekleştirebilmek için öncelikle bir E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Şifreniz olmadan herhangi bir işlem gerçekleştirmeniz mümkün değildir.

Eğer bir E-Devlet şifresine sahip değilseniz, E-Devlet şifrenizi bir PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte giderek alabilirsiniz. Şifre alma işlemi ücretlidir. Bu işlem için 2 TL ödeyip, şifrenizi size özel kapalı bir zarf içerisinde teslim alabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Rapor Parası Öğrenme Nasıl Yapılır?

  1. Rapor parası öğrenme işlemi için ilk olarak yazımızın sonunda size vermiş olduğumuz bağlantı adresine lütfen tıklayınız.
  2. Karşınıza gelen sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız.
  3. Açılacak olan ekranda sizden istenen yerlere sırası ile T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz.
  4. Bilgilerinizi kontrol ediniz.
  5. Bilgilerinizin doğruluğundan emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız.
  6. Bu işlemleri doğru bir şekilde yaptığınıza rapor parası öğrenme işleminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olacaksınız.

Rapor Parası Öğrenme İşlemi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz