SGK CENAZE YARDIMI | SSK | SGK | Şifresiz | Rapor Parası | Sorgulama | Hizmet Dökümü
Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Mart 2016

SGK CENAZE YARDIMI

SGK CENAZE YARDIMI

SGK, çalışanlarının vefat etmesi durumunda çalışanlarının geride kalan ailesine aylık parası, çeyiz parası gibi yardımlar dışında bir de SGK cenaze yardımı adı altında bir uygulama gerçekleştirmektedir.

SGK Cenaze Yardımı Nedir?

SGK cenaze yardımı sigortalı çalışan kişilerin iş başında meydana gelen mesleki kazalar, meslek hastalıkları ya da çalışanların sigortalılık süresinin şartlarını tamamlamasıyla emeklilik zamanında hasta olması sonucunda vefat etmeleri durumunda hak sahiplerine verilen ödenektir. Yazımızın devamında SGK cenaze yardımı işlemi için bilgi vereceğiz.

SGK Cenaze Yardımı Nasıl Alınır?

SGK cenaze yardımı alınabilmesi için öncelikle vefat eden kişinin hak sahiplerinin ölüm tarihini belirten dilekçe ve ölüm tarihini belirten ilgili makamlardan alınmış defin ruhsatı,ölüm tutanağı vb. belgeler ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne veya Sosyal Güvenlik Kurumu Merkez Müdürlükleri’ne başvurulması gerekir. SSK cenaze yardımı almak için en az 360 günlük sigortalılık malul, yaşlılık, ölüm prim sigortası ödemiş olması gerekmektedir. SGK cenaze yardımı vefat eden sigortalı eşine, eşi yoksa çocuklarına, çocukları da yoksa annesine ya da babasına, eğer onlarda yoksa kardeşlerine verilir. Fakat cenazesini kaldıranlar bu kişiler dışında ise o kişilere verilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz