SGK DOĞUM BORÇLANMASI | SSK | SGK | Şifresiz | Rapor Parası | Sorgulama | Hizmet Dökümü
Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Mart 2016

SGK DOĞUM BORÇLANMASI

SGK DOĞUM BORÇLANMASI

Sosyal güvenlik, kişilerin hem çalışma hayatı hem de emeklilik hayatında başkalarına muhtaç kalmadan ihtiyaçlarını karşılamasını amaçlayan bir yapıdır. Bu açıdan sosyal güvenliğe katılım zorunludur. Kanunlar kişilerin daha erken emekli olabilmesi için doğum ve askerlik gibi çalışamadıkları süreleri borçlanabilmeleri seçeneğini sunmuştur.

SGK doğum borçlanması, doğum yapan kişilerin çalışma hayatlarındaki mağduriyetlerini azaltmak bakımından büyük bir öneme sahiptir. Doğum sebebiyle birçok kadın işini bırakmak zorunda kalır ve bu yüzden kişilerin sosyal güvenlik hakları kısıtlanır.

SGK Doğum Borçlanması İle İlgili Kanun

“Ücretsiz doğum izni yada annelik izni süreleri ile sigortası olan bir kadının, iki kez geçerli olmak şartıyla hizmet akdine istinaden çalışmaması ve çocuğun yaşaması koşuluyla istekte bulunulan süreleri, hak sahibinin yada kendisinin talep olarak bildirmesi gerekmektedir. talep tarihinde belirtilen günlük kazancın alt ve üst sınırları arasında olmak şartıyla; kendilerince belirlenen günlük kazancın %32’si üzerinden hesaplanan primlerini, borçlanmanın yapıldığı tarihten itibaren bir ay içerisinde ödemeleri şartıyla SGK doğum borçlanması yapılabilir. Yapılan SGK doğum borçlanmasındaki süreler bayan çalışanların sigortalılıklarına sayılacaktır.”

SGK Doğum Borçlanmasının Genelgesi

Doğum nedeniyle çalışamayan kadının, en fazla iki defa geçerli olmak kaydıyla çalışamadığı ikişer yıllık sürelerin SGK doğum borçlanması halinde sigortalı kişinin doğumdan önce kendi adına uzun yada kısa vadeli sigorta kolları açısından prim ödenmiş olması gerekir. Doğumun, işten ayrıldıktan 300 gün içerisinde gerçekleşmiş olması şartı aranmayacaktır. SGK doğum borçlanması başvurusunda bulunan kadın çalışanların iş vereninden belge istemeden hizmet kayıtlarından tespit yapılacaktır ve SGK doğum borçlanmasında sonucu varılacaktır.

SGK doğum borçlanması başvurusunda bulunan sigortalı vatandaşların doğum yaptıktan sonra kendi adına ödediği prim süreleri dikkate alınmayacaktır. SGK doğum borçlanması yapılan süre içinde bebek vefat ederse, vefat ettiği tarihe kadar olan süreler ele alınacaktır.

İlk doğumundan sonra ikinci doğumunu iki yıllık süre dolmadan yapan kadınlar, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için yapacağı SGK doğum borçlanmasının toplamı kadarki süreyi borçlanabilir.

2013 SGK Doğum Borçlanmasının Ücretleri

Dönemler

Günlük

Aylık

2 Yıllık

01.01.2013-30.06.2013

10,44 TL 313,20 TL 7.516,80 TL

01.07.2013-31.12.2013

10,90 TL 327,00 TL 7.848,00 TL

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz