SGK EMEKLİLİK | SSK | SGK | Şifresiz | Rapor Parası | Sorgulama | Hizmet Dökümü
Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Mart 2016

SGK EMEKLİLİK

SGK EMEKLİLİK

Çalışan insanlar çalışma hayatları bittikten sonra ailesine ve kendisine bakabilmek için bağlı oldukları kuruma emeklilik başvurularında bulunur. Bağlı oldukları kurum sayesinde hem sağlık güvencesinden hem de emeklilik hakkından faydalanabilirler. Bağlı oldukları kuruma ödedikleri prime göre de emekli olduklarında emekli maaşı alırlar. Bizde size bu yazımızda SGK emeklilik hakkında merak ettiğiniz her şeyden bahsedeceğiz. Yani; emeklilik şartları, ne zaman emekli olurum, emekli maaşı hesaplama ve emekli maaşı sorgulama işlemlerinizi nasıl yapacağınızdan bahsedeceğiz.

SGK Emeklilik Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

SGK emeklilik yaşı hesaplama işleminizi üç ayrı kurum için de ayrı şekillerde yapılır. SSK yeni adıyla 4A, Bağ-Kur yeni adıyla 4B ve Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik yaşı hesaplama işleminizi yazının devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

SSK (4A) SGK Emeklilik Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik yaşı hesaplama işleminiz için hizmete başlama tarihinizi bilmeniz gerekmektedir. Hesaplama işleminiz sizin gireceğiniz bilgilere göre yapılacaktır. Bu yüzden girdiğiniz bilgilerden emin olunuz. Hizmete başlama tarihinizi bilmiyorsanız öncelikle öğrenme işleminizi gerçekleştiriniz. SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik yaşı hesaplama işlemi için aşağıdaki bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sayfada cinsiyetinizi ve doğum tarihinizi seçiniz. Hizmete başlama tarihinizi giriniz. SSK prim ödeme gün sayınızı giriniz. Girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik yaşı hesaplama işleminiz için “GÖNDER” butonuna tıklayınız. SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik yaşı hesaplama işleminizi gerçekleştirmiş bulunmaktasınız.

SSK (4A) SGK Emeklilik Yaşı Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

BAĞ-KUR (4B) SGK Emeklilik Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik yaşı hesaplama işleminiz için aşağıdaki bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sayfada T.C. kimlik numaranızı, cinsiyetinizi ve doğum tarihinizi giriniz. BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik yaşı hesaplama işleminiz için özel durum bilgileriniz varsa onları giriniz. Yani maluliyet durumunuz var ise onu, maluliyet derecenizi, erken yaşlanma durumunuz varsa onu ve bakıma muhtaç olan çocuklarınız var ise onun durumunu giriniz. Sadece yurtdışı borçlanması ile emekli olmak istiyorsanız ilgili butona tıklayınız. BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik yaşı hesaplama işlemi için girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra “TAMAM” butonuna tıklayınız. BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik yaşı hesaplama işleminizi gerçekleştirmiş bulunmaktasınız.

BAĞ-KUR (4B) SGK Emeklilik Yaşı Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı (4C) SGK Emeklilik Yaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik yaşı hesaplama için girdiğiniz bilgiler 18 yaş ve altı hizmetleriniz ise dikkate alınmaz. Buna dikkat ederek bilgilerinizi giriniz. Girdiğiniz bilgilerden aynı tarihlere çakışan hizmetleriniz varsa bunlardan birisi dikkate alınmaz. Bunlara dikkat ediniz.

Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik yaşı hesaplama işlemi için aşağıda verilen bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sayfada doğum tarihinizi giriniz ve cinsiyetinizi seçiniz. 4C’ye devredilen Emekli Sandığı’na tabi hizmetlerinizin başlama ve bitiş tarihini giriniz. 4B’ye devredilen BAĞ-KUR’a tabi hizmetleriniz varsa onların başlama ve bitiş tarihini giriniz. 4C’ye devredilen Emekli Sandığı’na tabi borçlarınız varsa başlama ve bitiş tarihini giriniz. Diğer hizmetleriniz var ise onların başlama ve bitiş tarihini giriniz. Hizmetten ayrılıp tekrardan hizmete başlama gibi bir durumunuz söz konusu ise “Ekle” butonuna tıklayarak onlarında başlama ve bitiş tarihlerini giriniz. 4A’ya devredilen SSK’ya tabi olan hizmetleriniz varsa onları 23.05.2002 öncesi ve sonrası olarak giriniz. Bilgilerinizi girdikten sonra Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik yaşı hesaplama işleminizi gerçekleştirmiş bulunmaktasınız.

Emekli Sandığı (4C) SGK Emeklilik Yaşı Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

SGK Emeklilik Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emekli maaşı hesabınız ödemiş olduğunuz prim miktarlarına göre belirlenir. Aşağıda bağlı olduğunuz kurumun SGK emeklilik maaşı hesaplama işleminin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

SSK (4A) SGK Emeklilik Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik maaşı hesaplama işleminiz için SSK sicil numaranızı bilmeniz gerekmektedir. SSK sicil numarası ilk defa sigortalı olarak işe girdiğinizde işvereniniz tarafından size verilen numaradır. SSK sicil numaranızı hatırlamıyorsanız öncelikle öğrenme işleminizi gerçekleştiriniz.

SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik maaşı hesaplama işleminiz için aşağıda verilen bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sayfada T.C. kimlik numaranızı, SSK sicil numaranızı, baba adınızı, nüfusa kayıtlı olduğunuz ili ve doğum tarihinizi giriniz. SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik maaşı hesaplama işleminiz için girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra “Sorgula” butonuna tıklayınız. SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik maaşı hesaplama işleminizi gerçekleştirmiş bulunmaktasınız.

SSK (4A) SGK Emeklilik Maaşı Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

BAĞ-KUR (4B) SGK Emeklilik Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik maaşı hesaplama işleminizi yapabilmeniz için BAĞ-KUR kurumuna 5400 günden daha fazla hizmetinizin olması gerekmektedir. 5400 günden fazla hizmet varsa hesaplama işlemi için aşağıdaki bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sayfada T.C. kimlik numaranızı giriniz ve kurumunuzu seçiniz. Güvenlik kodunu giriniz. BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik maaşı hesaplama işleminiz için girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra “Sorgula” butonuna tıklayınız. BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik maaşı hesaplama işleminizi gerçekleştirmiş bulunmaktasınız.

BAĞ-KUR (4B) SGK Emeklilik Maaşı Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı (4C) SGK Emeklilik Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik maaşı hesaplama işleminiz için en az derece, kademe ve aylık tarihlerini bilgilerini bilmek zorundasınız. Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik maaşı hesaplama işleminiz için aşağıdaki bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sayfada derece, kademe ve aylık tarihi bilgilerinizi giriniz. Dilerseniz diğer bilgileri de girebilirsiniz. Girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik maaşı hesaplama işleminiz için “Hesapla” butonuna tıklayınız. Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik maaşı hesaplama  işleminizi gerçekleştirmiş bulunmaktasınız.

Emekli Sandığı (4C) SGK Emeklilik Maaşı Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

SGK Emeklilik Maaşı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK emeklilik maaşı sorgulama işlemi hem şifresiz olarak SGK’nın resmi sitesinden hem de E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilir.

Şifresiz olarak SGK emeklilik maaşı sorgulama işleminiz için sadece kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet sistemi ile SGK emeklilik maaşı sorgulama işleminiz için sadece E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesine giderek şifrenizi alabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi İle SGK Emeklilik Maaşı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet şifresi ile SGK emeklilik maaşı sorgulama işlemi için aşağıdaki bağlantı adresine tıklayınız. Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayınız. T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Girdiğiniz bilgilerden emin olduktan sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız. Üç kurum için de SGK emeklilik maaşı sorgulama işlemi aynı şekilde yapılır. Aşağıdan bağlı olduğunuz kurumu seçerek SGK emeklilik maaşı sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

SSK (4A) SGK Emeklilik Maaşı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BAĞ-KUR (4B) SGK Emeklilik Maaşı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı (4C) SGK Emeklilik Maaşı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

SGK Emeklilik Şartları Nelerdir?

SGK emeklilik şartları kadınlar için ve erkekler için farklılık göstermektedir. SGK emeklilik şartları aşağıda verilmiştir:

 1. Tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı
 2. Tamamlamaları gereken hizmet süresi
 3. Tamamlamaları gereken yaş

Kadınlar için ve erkekler için SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı SSK emeklilik şartları aşağıda verilmiştir. Bağlı olduğunuz kurumu ve cinsiyetinizi seçerek emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

SSK (4A) SGK Emeklilik Şartları Nelerdir?

SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları kadınlar için ve erkekler için aşağıda verilmiştir.

Kadınlar İçin SSK (4A) SGK Emeklilik Şartları:

 • İşe başlama tarihi 01.04.1981 tarihi öncesinde olan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20 yıl ve tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5000 gündür. Tamamlamaları gereken yaş şartı yoktur.
 • İşe başlama tarihi 08.09.1981 ile 23.05.1984 tarihleri arasında olan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5000 gün ve tamamlamaları gereken yaş şartı 40 yaştır.
 • İşe başlama tarihi 24.05.1984 ile 23.05.1985 tarihleri arasında olan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5000 gün ve tamamlamaları gereken yaş şartı 41 yaştır.
 • İşe başlama tarihi 24.05.1985 ile 23.05.1986 tarihleri arasında olan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5075 gün ve tamamlamaları gereken yaş şartı 42 yaştır.
 • İşe başlama tarihi 24.05.1986 ile 23.05.1987 tarihleri arasında olan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5150 gün ve tamamlamaları gereken yaş şartı 43 yaştır.
 • İşe başlama tarihi 24.05.1987 ile 23.05.1988 tarihleri arasında olan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5225 gün ve tamamlamaları gereken yaş şartı 44 yaştır.
 • İşe başlama tarihi 24.05.1988 ile 23.05.1989 tarihleri arasında olan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5300 gün ve tamamlamaları gereken yaş şartı 45 yaştır.
 • İşe başlama tarihi 24.05.1989 ile 23.05.1990 tarihleri arasında olan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5375 gün ve tamamlamaları gereken yaş şartı 46 yaştır.
 • İşe başlama tarihi 24.05.1990 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5450 gün ve tamamlamaları gereken yaş şartı 47 yaştır.
 • İşe başlama tarihi 24.05.1991 ile 23.05.1992 tarihleri arasında olan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5525 gün ve tamamlamaları gereken yaş şartı 48 yaştır.
 • İşe başlama tarihi 24.05.1992 ile 23.05.1993 tarihleri arasında olan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5600 gün ve tamamlamaları gereken yaş şartı 49 yaştır.
 • İşe başlama tarihi 24.05.1993 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5675 gün ve tamamlamaları gereken yaş şartı 50 yaştır.
 • İşe başlama tarihi 24.05.1994 ile 23.05.1995 tarihleri arasında olan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5750 gün ve tamamlamaları gereken yaş şartı 51 yaştır.
 • İşe başlama tarihi 24.05.1995 ile 23.05.1996 tarihleri arasında olan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5825 gün ve tamamlamaları gereken yaş şartı 52 yaştır.
 • İşe başlama tarihi 24.05.1996 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5900 gün ve tamamlamaları gereken yaş şartı 53 yaştır.
 • İşe başlama tarihi 24.05.1997 ile 23.05.1998 tarihleri arasında olan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5975 gün ve tamamlamaları gereken yaş şartı 54 yaştır.
 • İşe başlama tarihi 24.05.1998 ile 23.05.1999 tarihleri arasında olan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5975 gün ve tamamlamaları gereken yaş şartı 55 yaştır.
 • İşe başlama tarihi 24.05.1999 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20 yıl, tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5975 gün ve tamamlamaları gereken yaş şartı 56 yaştır.
 • İşe başlama tarihi 09.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında olan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 7000 gün ve tamamlamaları gereken yaş şartı 58 yaştır. Tamamlamaları gereken sigortalılık süresi yoktur.

31 Aralık 2005 tarihine kadar 7200 günü tamamlayan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartlarında tamamlamaları gereken yaş 58 yaştır. Diğerlerinin de SSK (4A) SGK emeklilik şartları aşağıda verilmiştir:

 • 01 Ocak 2036 ile 31 Aralık 2037 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartlarında tamamlamaları gereken yaş 59 yaştır.
 • 01 Ocak 2038 ile 31 Aralık 2039 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartlarında tamamlamaları gereken yaş 60 yaştır.
 • 01 Ocak 2040 ile 31 Aralık 2041 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartlarında tamamlamaları gereken yaş 61 yaştır.
 • 01 Ocak 2042 ile 31 Aralık 2043 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartlarında tamamlamaları gereken yaş 62 yaştır.
 • 01 Ocak 2044 ile 31 Aralık 2045 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartlarında tamamlamaları gereken yaş 63 yaştır.
 • 01 Ocak 2046 ile 31 Aralık 2047 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartlarında tamamlamaları gereken yaş 64 yaştır.
 • 01 Ocak 2048 tarihinden itibaren ise 7200 günü tamamlayan kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartlarında tamamlamaları gereken yaş 65 yaştır.

İlk defa 01 Mayıs 2008 tarihinden itibaren sigortalı olan SSK kurumuna bağlı kadınlar 5400 gün ile erken emekli olabilirler. 5400 gün ile kadınların SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartlarında tamamlamaları gereken yaş şartı aşağıda verilmiştir.

 • 5400 günü 31 Aralık 2005 tarihine kadar tamamlayan kadınların SSK yeni adıyla SGK emeklilik şartlarında tamamlaması gereken yaş 61 yaştır.
 • 01 Ocak 2036 ile 31 Aralık 2037 tarihleri arasında 5400 günü tamamlayan kadınların SSK yeni adıyla SGK emeklilik şartlarında tamamlaması gereken yaş 62 yaştır.
 • 01 Ocak 2038 ile 31 Aralık 2039 tarihleri arasında 5400 günü tamamlayan kadınların SSK yeni adıyla SGK emeklilik şartlarında tamamlaması gereken yaş 63 yaştır.
 • 01 Ocak 2040 ile 31 Aralık 2041 tarihleri arasında 5400 günü tamamlayan kadınların SSK yeni adıyla SGK emeklilik şartlarında tamamlaması gereken yaş 64 yaştır.
 • 01 Ocak 2042 tarihinden sonra 5400 günü tamamlayan kadınların SSK yeni adıyla SGK emeklilik şartlarında tamamlaması gereken yaş 65 yaştır.

Erkekler İçin SSK (4A) SGK Emeklilik Şartları:

 • İşe başlama tarihi 08.09.1976 tarihi ve öncesi olan erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25 yıl ve tamamlaması gereken prim ödeme gün sayısı 5000 gündür. Tamamlamaları gereken yaş şartı yoktur.
 • İşe başlama tarihi 09.09.1976 ile 23.05.1979 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25 yıl, tamamlamaları gereken yaş şartı 44 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5000 gündür.
 • İşe başlama tarihi 24.05.1979 ile 23.11.1980 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25 yıl, tamamlamaları gereken yaş şartı 45 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5000 gündür.
 • İşe başlama tarihi 24.11.1980 ile 23.05.1982 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25 yıl, tamamlamaları gereken yaş şartı 46 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5075 gündür.
 • İşe başlama tarihi 24.05.1982 ile 23.11.1983 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25 yıl, tamamlamaları gereken yaş şartı 47 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5150 gündür.
 • İşe başlama tarihi 24.11.1983 ile 23.05.1985 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25 yıl, tamamlamaları gereken yaş şartı 48 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5225 gündür.
 • İşe başlama tarihi 24.05.1985 ile 23.11.1986 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25 yıl, tamamlamaları gereken yaş şartı 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5300 gündür.
 • İşe başlama tarihi 24.05.1986 ile 23.11.1988 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25 yıl, tamamlamaları gereken yaş şartı 50 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5375 gündür.
 • İşe başlama tarihi 24.05.1988 ile 23.11.1989 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25 yıl, tamamlamaları gereken yaş şartı 51 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450 gündür.
 • İşe başlama tarihi 24.11.1989 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25 yıl, tamamlamaları gereken yaş şartı 52 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525 gündür.
 • İşe başlama tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25 yıl, tamamlamaları gereken yaş şartı 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675 gündür.
 • İşe başlama tarihi 24.05.1994 ile 23.11.1995 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25 yıl, tamamlamaları gereken yaş şartı 55 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5750 gündür.
 • İşe başlama tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25 yıl, tamamlamaları gereken yaş şartı 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825 gündür.
 • İşe başlama tarihi 24.05.1997 ile 23.11.1998 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25 yıl, tamamlamaları gereken yaş şartı 57 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5900 gündür.
 • İşe başlama tarihi 24.11.1998 ile 08.09.1999 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25 yıl, tamamlamaları gereken yaş şartı 58 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5975 gündür.
 • İşe başlama tarihi 09.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken yaş şartı 45 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5000 gündür. Tamamlamaları gereken sigortalılık süresi yoktur.

31 Aralık 2005 tarihine kadar 7200 günü tamamlayan erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartlarında tamamlamaları gereken yaş 60 yaştır. Diğerlerinin de SSK (4A) SGK emeklilik şartları aşağıda verilmiştir:

 • 01 Ocak 2036 ile 31 Aralık 2037 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartlarında tamamlamaları gereken yaş 61 yaştır.
 • 01 Ocak 2038 ile 31 Aralık 2039 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartlarında tamamlamaları gereken yaş 62 yaştır.
 • 01 Ocak 2040 ile 31 Aralık 2041 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartlarında tamamlamaları gereken yaş 63 yaştır.
 • 01 Ocak 2042 ile 31 Aralık 2043 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartlarında tamamlamaları gereken yaş 64 yaştır.
 • 01 Ocak 2044 ile 31 Aralık 2045 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartlarında tamamlamaları gereken yaş 65 yaştır.
 • 01 Ocak 2046 ile 31 Aralık 2047 tarihleri arasında 7200 günü tamamlayan erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartlarında tamamlamaları gereken yaş 65 yaştır.

İlk defa 01 Mayıs 2008 tarihinden itibaren sigortalı olan SSK kurumuna bağlı erkekler 5400 gün ile erken emekli olabilirler. 5400 gün ile erkeklerin SSK yeni adıyla 4A SGK emeklilik şartlarında tamamlamaları gereken yaş şartı aşağıda verilmiştir.

 • 5400 günü 31 Aralık 2005 tarihine kadar tamamlayan erkeklerin SSK yeni adıyla SGK emeklilik şartlarında tamamlaması gereken yaş 63 yaştır.
 • 01 Ocak 2036 ile 31 Aralık 2037 tarihleri arasında 5400 günü tamamlayan erkeklerin SSK yeni adıyla SGK emeklilik şartlarında tamamlaması gereken yaş 64 yaştır.
 • 01 Ocak 2038 tarihinden sonra 5400 günü tamamlayan erkeklerin SSK yeni adıyla SGK emeklilik şartlarında tamamlaması gereken yaş 65 yaştır.

Erkeklerin yaş haddi 5400 günü doldurdukları tarihe geçerli olarak belirlenir.

BAĞ-KUR (4B) SGK Emeklilik Şartları Nelerdir?

Kadınların BAĞ-KUR (4B) SGK Emeklilik Şartları:

Yaş şartını yerine getirmeyen kadınların BAĞ-KUR emeklilik şartları aşağıda verilmiştir.

 • 01 Haziran 2002 tarihi itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan kadınların 25 yılı tamamlamalarına 2 yıl ve daha az bir süre kalan kadınların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 40 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihinden itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan kadınların  25 yılı tamamlamalarına 2 yıldan fazla ve 3 yıldan daha az bir süre kalan kadınların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 41 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihinden itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan kadınların  25 yılı tamamlamalarına 3 yıldan fazla ve 4 yıldan daha az bir süre kalan kadınların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 42 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihi itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan kadınların  25 yılı tamamlamalarına 4 yıldan fazla ve 5 yıldan daha az bir süre kalan kadınların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 43 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihinden itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan kadınların 25 yılı tamamlamalarına 5 yıldan fazla ve 6 yıldan daha az bir süre kalan kadınların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 44 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihinden itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan kadınların  25 yılı tamamlamalarına 6 yıldan fazla ve 7 yıldan daha az bir süre kalan kadınların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 45 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihinden itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan kadınların  25 yılı tamamlamalarına 7 yıldan fazla ve 8 yıldan daha az bir süre kalan kadınların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 46 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihinden itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan kadınların 25 yılı tamamlamalarına 8 yıldan fazla ve 9 yıldan daha az bir süre kalan kadınların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 47 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihinden itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan kadınların  25 yılı tamamlamalarına 9 yıldan fazla ve 10 yıldan daha az bir süre kalan kadınların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 48 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihi itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan kadınların  25 yılı tamamlamalarına 10 yıldan fazla ve 11 yıldan daha az bir süre kalan kadınların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 49 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihinden itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan kadınların BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan kadınların 25 yılı tamamlamalarına 11 yıldan fazla ve 12 yıldan daha az bir süre kalan kadınların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 50 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihinden itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan kadınların  25 yılı tamamlamalarına 12 yıldan fazla ve 13 yıldan daha az bir süre kalan kadınların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 51 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihinden itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan kadınların  25 yılı tamamlamalarına 13 yıldan fazla ve 14 yıldan daha az bir süre kalan kadınların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 52 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihinden itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan kadınların  25 yılı tamamlamalarına 14 yıldan fazla ve 15 yıldan daha az bir süre kalan kadınların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 53 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihinden itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan kadınların  25 yılı tamamlamalarına 15 yıldan fazla ve 16 yıldan daha az bir süre kalan kadınların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 54 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihinden itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan kadınların 25 yılı tamamlamalarına  16 yıldan fazla ve 17 yıldan daha az bir süre kalan kadınların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 55 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihinden itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan kadınların 25 yılı tamamlamalarına 17 yıldan fazla bir süre kalan kadınların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 58 yaştır.

Kadınlar BAĞ-KUR kurumundan kısmi BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları ile erken emekli olabilirler. 01 Ekim 1999 tarihi itibari ile 18 yıldan fazla BAĞ-KUR kurumuna bağlı olarak emeklilik sürelerine sahipler ise yaş şartı aranmaksızın emekli olabilirler. Aşağıda verilen BAĞ-KUR emeklilik şartlarına göre de kadınlar 15 yılı tamamlamalarına kalan süreye göre ve 55 yaş şartını yerine getirmeyenlere göre hangisi daha geç ise ona göre emekli olabilirler.

 • 01 Ekim 1999 tarihi itibari ile kadınların 15 yılı tamamlamalarına 2 yıl ve az bir süre kalmışsa Bağ-Kur yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken yıl süresi 15 yıl ve emekli olacakları yaş 50 yaştır.
 • 01 Ekim 1999 tarihi itibari ile kadınların 15 yılı tamamlamalarına 2 yıldan fazla ve 4 yıldan  az bir süre kalmışsa BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken yıl süresi 15 yıl ve emekli olacakları yaş 51 yaştır.
 • 01 Ekim 1999 tarihi itibari ile kadınların 15 yılı tamamlamalarına 4 yıldan fazla ve 6 yıldan az bir süre kalmışsa BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken yıl süresi 15 yıl ve emekli olacakları yaş 52 yaştır.
 • 01 Ekim 1999 tarihi itibari ile kadınların 15 yılı tamamlamalarına 6 yıldan fazla ve 8 yıldan az bir süre kalmışsa BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken yıl süresi 15 yıl ve emekli olacakları yaş 53 yaştır.
 • 01 Ekim 1999 tarihi itibari ile kadınların 15 yılı tamamlamalarına 8 yıldan fazla ve 10 yıldan az bir süre kalmışsa BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken yıl süresi 15 yıl ve emekli olacakları yaş 54 yaştır.
 • 01 Ekim 1999 tarihi itibari ile kadınların 15 yılı tamamlamalarına 10 yıldan fazla bir süre kalmışsa BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken yıl süresi 15 yıl ve emekli olacakları yaş 56 yaştır.

Normal şartlar altında kadınların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları aşağıda verilmiştir:

 • 01 Ocak 2036 ile 31 Aralık 2037 tarihleri arasında 9000 günü tamamlayan kadınların normal şartlar altında BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları için tamamlamaları gereken yaş 59 yaştır.
 • 01 Ocak 2038 ile 31 Aralık 2039 tarihleri arasında 9000 günü tamamlayan kadınların normal şartlar altında BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları için tamamlamaları gereken yaş 60 yaştır.
 • 01 Ocak 2040 ile 31 Aralık 2041 tarihleri arasında 9000 günü tamamlayan kadınların normal şartlar altında BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları için tamamlamaları gereken yaş 61 yaştır.
 • 01 Ocak 2042 ile 31 Aralık 2043 tarihleri arasında 9000 günü tamamlayan kadınların normal şartlar altında BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları için tamamlamaları gereken yaş 62 yaştır.
 • 01 Ocak 2044 ile 31 Aralık 2045 tarihleri arasında 9000 günü tamamlayan kadınların normal şartlar altında BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları için tamamlamaları gereken yaş 63 yaştır.
 • 01 Ocak 2046 ile 31 Aralık 2047 tarihleri arasında 9000 günü tamamlayan kadınların normal şartlar altında BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları için tamamlamaları gereken yaş 64 yaştır.
 • 01 Ocak 2048 tarihinden itibaren 9000 günü tamamlayan kadınların normal şartlar altında BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları için tamamlamaları gereken yaş 65 yaştır.

Erkeklerin BAĞ-KUR (4B) SGK Emeklilik Şartları:

Yaş şartını yerine getirmeyen erkekler aşağıdaki BAĞ-KUR emeklilik şartlarını yerine getirerek emekli olabilirler.

 •  01 Haziran 2002 tarihi itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan erkeklerin 25 yılı tamamlamalarına 2 yıl ve daha az bir süre kalanların Bağ-Kur yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 44 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihi itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan erkeklerin 25 yılı tamamlamalarına 2 yıldan fazla ve 3 yıl 6 aydan daha az bir süre kalanların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 45 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihi itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan erkeklerin 25 yılı tamamlamalarına 3 yıl 6 aydan fazla ve 5 yıldan daha az bir süre kalanların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 46 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihi itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan erkeklerin 25 yılı tamamlamalarına 5 yıldan fazla ve 6 yıl 6 aydan daha az bir süre kalanların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 47 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihi itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan erkeklerin 25 yılı tamamlamalarına 6 yıl 6 aydan fazla ve 8 yıldan daha az bir süre kalanların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 48 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihi itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan erkeklerin 25 yılı tamamlamalarına 8 yıldan fazla ve 9 yıl 6 aydan daha az bir süre kalanların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK  emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 49 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihi itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan erkeklerin 25 yılı tamamlamalarına 9 yıl 6 aydan fazla ve 11 yıldan daha az bir süre kalanların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 50 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihi itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan erkeklerin 25 yılı tamamlamalarına 11 yıldan fazla ve 12 yıl 6 aydan daha az bir süre kalanların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 51 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihi itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan erkeklerin 25 yılı tamamlamalarına 12 yıl 6 aydan fazla ve 14 yıldan daha az bir süre kalanların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 52 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihi itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan erkeklerin 25 yılı tamamlamalarına 14 yıldan fazla ve 15 yıl 6 aydan daha az bir süre kalanların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 53 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihi itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan erkeklerin 25 yılı tamamlamalarına 15 yıl 6 aydan fazla ve 17 yıldan daha az bir süre kalanların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 25 yıl ve  tamamlamaları gereken yaş 54 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihi itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan erkeklerin 25 yılı tamamlamalarına 17 yıldan fazla ve 18 yıl 6 aydan daha az bir süre kalanların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 55 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihi itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan erkeklerin 25 yılı tamamlamalarına 18 yıl 6 aydan fazla ve 20 yıldan daha az bir süre kalanların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 56 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihi itibaren  BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan erkeklerin 25 yılı tamamlamalarına 20 yıldan fazla ve 21 yıldan daha az bir süre kalanların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 57 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihi itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan erkeklerin 25 yılı tamamlamalarına 21 yıl 6 aydan fazla ve 22 yıldan daha az bir süre kalanların Bağ-Kur yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 58 yaştır.
 • 01 Haziran 2002 tarihi itibaren BAĞ-KUR kurumuna bağlı olan erkeklerin 25 yılı tamamlamalarına 22 yıldan fazla bir süre kalan kalanların BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken süre 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 60 yaştır.

Erkekler Bağ-Kur kurumundan kısmi BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları ile erken emekli olabilirler. 01 Ekim 1999 tarihinden itibaren 23 yıldan fazla BAĞ-KUR kurumuna bağlı olarak emeklilik sürelerine sahipler ise belirli bir yaş şartı aranmaksızın emekli olabilirler. Aşağıda verilen BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartlarına göre de erkekler 15 yılı tamamlamalarına kalan süreye göre ve 55 yaş şartını yerine getirmeyenlere göre hangisi daha geç ise ona göre emekli olabilirler.

 • 01 Ekim 1999 tarihinden itibaren erkeklerin 15 yılı tamamlamalarına 2 yıl ve az bir süre kalmışsa BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken yıl süresi 15 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 55 yaştır.
 • 01 Ekim 1999 tarihinden itibaren erkeklerin 15 yılı tamamlamalarına 2 yıldan fazla ve 6 yıl ve daha az bir süre kalmışsa BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken yıl süresi 15 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 56 yaştır.
 • 01 Ekim 1999 tarihinden itibaren erkeklerin 15 yılı tamamlamalarına 6 yıldan fazla ve 10 yıl ve daha az bir süre kalmışsa BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken yıl süresi 15 yıl ve tamamlamaları gereken yaş 57 yaştır.
 • 01 Ekim 1999 tarihinden itibaren erkeklerin 15 yılı tamamlamalarına 18 yıldan fazla bir süre kalmışsa BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları; prim ödemeleri gereken yıl süresi 15 yıl ve tamamlamaları gereken yaş  58 yaştır.

Normal şartlar altında erkeklerin BAĞ-KUR kurumundan SGK emeklilik şartları aşağıda verilmiştir:

 • 01 Ocak 2036 ile 31 Aralık 2037 tarihleri arasında 9000 günü tamamlayan erkeklerin normal şartlar altında BAĞ-KUR yeni adıyla SGK emeklilik şartları için tamamlamaları gereken yaş 61 yaştır.
 • 01 Ocak 2038 ile 31 Aralık 2039 tarihleri arasında 9000 günü tamamlayan erkeklerin normal şartlar altında BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları için tamamlamaları gereken yaş 62 yaştır.
 • 01 Ocak 2040 ile 31 Aralık 2041 tarihleri arasında 9000 günü tamamlayan erkeklerin normal şartlar altında BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları için tamamlamaları gereken yaş 63 yaştır.
 • 01 Ocak 2042 ile 31 Aralık 2043 tarihleri arasında 9000 günü tamamlayan erkeklerin normal şartlar altında BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları için tamamlamaları gereken yaş 64 yaştır.
 • 01 Ocak 2044 ile 31 Aralık 2045 tarihleri arasında 9000 günü tamamlayan erkeklerin normal şartlar altında BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları için tamamlamaları gereken yaş 65 yaştır.
 • 01 Ocak 2046 ile 31 Aralık 2047 tarihleri arasında 9000 günü tamamlayan erkeklerin normal şartlar altında BAĞ-KUR yeni adıyla 4B SGK emeklilik şartları için tamamlamaları gereken yaş 65 yaştır.

Emekli Sandığı (4C) SGK Emeklilik Şartları Nelerdir?

Kadınların Emekli Sandığı (4C) SGK Emeklilik Şartları:

 • Kadınların 25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 2 yıl ve daha az bir süre kalmışsa Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 40 yaştır.
 • Kadınların 25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 2 yıldan fazla ve 3 yıl ve daha az bir süre kalmışsa Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 41 yaştır.
 • Kadınların 25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 3 yıldan fazla ve 4 yıl ve daha az bir süre kalmışsa Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 42 yaştır.
 • Kadınların 25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 4 yıldan fazla ve 5 yıl ve daha az bir süre kalmışsa Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 43 yaştır.
 • Kadınların 25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 5 yıldan fazla ve 6 yıl ve daha az bir süre kalmışsa Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 44 yaştır.
 • Kadınların 25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 6 yıldan fazla ve 7 yıl ve daha az bir süre kalmışsa Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 45 yaştır.
 • Kadınların 25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 7 yıldan fazla ve 8 yıl ve daha az bir süre kalmışsa Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 46 yaştır.
 • Kadınların 25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 8 yıldan fazla ve 9 yıl ve daha az bir süre kalmışsa Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 47 yaştır.
 • Kadınların 25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 9 yıldan fazla ve 10 yıl ve daha az bir süre kalmışsa Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 48 yaştır.
 • Kadınların 25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 10 yıldan fazla ve 11 yıl ve daha az bir süre kalmışsa Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 49 yaştır.
 • Kadınların 25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 11 yıldan fazla ve 12 yıl ve daha az bir süre kalmışsa Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 50 yaştır.
 • Kadınların 25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 12 yıldan fazla ve 13 yıl ve daha az bir süre kalmışsa Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 51 yaştır.
 • Kadınların 25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 13 yıldan fazla ve 14 yıl ve daha az bir süre kalmışsa Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 52 yaştır.
 • Kadınların 25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 14 yıldan fazla ve 15 yıl ve daha az bir süre kalmışsa Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 53 yaştır.
 • Kadınların 25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 15 yıldan fazla ve 16 yıl ve daha az bir süre kalmışsa Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 54 yaştır.
 • Kadınların 25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 16 yıldan fazla ve 17 yıl ve daha az bir süre kalmışsa Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 55 yaştır.
 • Kadınların 25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 17 yıldan fazla bir süre kalmışsa Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 20 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 58 yaştır.

Erkekler İçin Emekli Sandığı (4C) SGK Emeklilik Şartları:

 • Erkeklerin  25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 2 yıl ve daha az bir süre kalmışsa  Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 44 yaştır.
 • Erkeklerin  25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 2 yıldan fazla ve 3 yıl 6 ay ve daha az bir süre kalmışsa  Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 45 yaştır.
 • Erkeklerin  25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 3 yıl 6 aydan fazla ve 5 yıl ve daha az bir süre kalmışsa  Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 46 yaştır.
 • Erkeklerin  25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 5 yıldan fazla ve 6 yıl 6 ay ve daha az bir süre kalmışsa  Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 47 yaştır.
 • Erkeklerin  25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 6 yıl 6 aydan fazla ve 8 yıl ve daha az bir süre kalmışsa  Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 48 yaştır.
 • Erkeklerin  25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 8 yıldan fazla ve 9 yıl 6 ay ve daha az bir süre kalmışsa  Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 49 yaştır.
 • Erkeklerin  25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 9 yıl 6 aydan fazla ve 11 yıl ve daha az bir süre kalmışsa  Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 50 yaştır.
 • Erkeklerin  25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 11 yıldan fazla ve 12 yıl 6 ay ve daha az bir süre kalmışsa  Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 51 yaştır.
 • Erkeklerin  25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 12 yıl 6 aydan fazla ve 14 yıl ve daha az bir süre kalmışsa  Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 52 yaştır.
 • Erkeklerin  25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 14 yıldan fazla ve 15 yıl 6 ay ve daha az bir süre kalmışsa  Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 53 yaştır.
 • Erkeklerin  25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 15 yıl 6 aydan fazla ve 17 yıl ve daha az bir süre kalmışsa  Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 54 yaştır.
 • Erkeklerin  25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 17 yıldan fazla ve 18 yıl 6 ay ve daha az bir süre kalmışsa  Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 55 yaştır.
 • Erkeklerin  25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 18 yıl 6 aydan fazla ve 20 yıl ve daha az bir süre kalmışsa  Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 56 yaştır.
 • Erkeklerin  25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 20 yıldan fazla ve 21 yıl 6 ay ve daha az bir süre kalmışsa  Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 57 yaştır.
 • Erkeklerin  25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 21 yıl 6 aydan fazla ve 22 yıl ve daha az bir süre kalmışsa  Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 58 yaştır.
 • Erkeklerin  25 yılı tamamlamalarına 23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile 22 yıldan fazla bir süre kalmışsa  Emekli Sandığı yeni adıyla 4C SGK emeklilik şartları; kesenek ödemeleri gereken yıl 25 yıl ve tamamlamaları gereken yaş şartı 60 yaştır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz