SGK MALÜLLÜK AYLIĞI | SSK | SGK | Şifresiz | Rapor Parası | Sorgulama | Hizmet Dökümü
Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Mart 2016

SGK MALÜLLÜK AYLIĞI

SGK MALÜLLÜK AYLIĞI

SGK malüllük aylığı, Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Sigortalar kanununa göre kurumca görevlendirilmiş sağlık kurum ve kuruluşlarının sağlık kurulları tarafından düzenlenen raporlara göre çalışamayacak halde olduğu tespit edilen sigortalı kişilere bağlanan aylıktır.

SGK Malüllük Aylığından Kimler Faydalanır?

Sağlık kurumları tarafından malüliyeti tespit edilen ve SGK malüllük aylığı için gerekli olan sigorta prim gün sayısının tamamlanmış olması ve sigortalılık süresinin dolmuş olması gerekir. Bu şartlara sahip olan kişiler SGK malüllük aylığından yararlanabilirler.

SGK Malüllük Aylığı Başvurusu

SGK malüllük aylığı için sigortalı kişinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik il yada Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğüne başvurması gerekir. Ayrıca ikamet ettiğiniz yere yakın bir sosyal güvenlik müdürlüğüne de başvuruda bulunabilirsiniz. Bir kurumda hizmet ederken malüllüğü tespit edilen kişinin aylığının bağlanabilmesi için hizmetini sonlandırması gerekir.

Sağlık kurumlarınca malül sayılmayan kişiler Yüksek Sağlık Kurulu gözetiminde itiraz edebilirler. Bunun için sigortalı kişinin malüliyetinin tespitini istediği Sosyal Güvenlik İl yada Merkez Müdürlüğüne yaptığı başvurunun bir kez de Yüksek Sağlık Kurulu’na yazılı olarak yapılması gerekir. Bu kurulda red kararı verirse yargı yoluna başvurulabilir.

SGK malüllük aylığını hak etmek için 1800 gün sigorta priminin yatırılmış ve 10 yıllık sigortalılık süresinin dolmuş, yaşlılık ve ölüm sigortalarının ödenmiş olması gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz