SGK ÖLÜM AYLIĞI | SSK | SGK | Şifresiz | Rapor Parası | Sorgulama | Hizmet Dökümü
Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Mart 2016

SGK ÖLÜM AYLIĞI

SGK ÖLÜM AYLIĞI

SGK ölüm aylığı ülkemizde sigortalı biçimde çalışan kişilerin vefat etmesi durumunda geride kalan hak sahiplerinin sosyal haklardan yararlanabilmesi için ve mağdur olmamaları için verilen bir aylıktır.

SGK Ölüm Aylığının Şartları Nelerdir?

SGK ölüm aylığı için Bağkur ve Emekli Sandığı sigortalıları için 1800 prim gününün yatırılmış olması gerekir. SSK’lılar için ise borçlanma biçimleri haricinde 900 prim gününün ve 5 yıllık sigortalılık süresinin dolmuş olması gerekir. Böyle bir ayrım yapılmasının sebebi ssk sigortalılarının mevcut haklarının korunmasıdır.

SGK Ölüm Aylığı Kimlere Verilir?

  • Türk Medeni Kanununa göre evlilik ilişkisi içerisinde olan kişilerin dul kalan eşine sgk ölüm aylığı verilir.
  • Yurt dışında çalışmayan ve kendi sigortalılığı sebebiyle gelir ve maaş bağlanmamış olan çocuklardan; 18 yaşını, lise öğrenimi görmesi durumunda 20, yüksek öğrenim görmesi durumunda da 25 yaşını doldurmayanlardan ya da yaşları kaç olursa olsun evli olmayan, evlendikten sonra boşanan yada dul kalan kız çocuklarından, %60 çalışamaz durumda olduğu kurumlarca belirlenen malül olan çocuklardan her birine sgk ölüm aylığı verilir.
  • Hak sahibi eş ve çocuklardan hisse kalması durumunda vefat eden kişinin 65 yaşının üstünde olması şartıyla anne ve babasına da SGK ölüm aylığı verilir.

SGK Ölüm Aylığı İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

  1. Hizmet Akdiyle Çalışan Sigortalılar İçin: 1 tane fotoğraf, vasi ilamı, tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi(E-devlet üzerinden alabilirsiniz), muhtaçlık belgesi(Anne ve babalar için) sgk ölüm aylığı için gereklidir.
  2. Görevdeyken Emekli Olan Kişiler İçin: 3 tane fotoğraf(aylık bağlanacak kişilerin, son 6 ay içerisinde çekilmiş olması şarttır), muhtaçlık belgesi, kurumdan onaylı hizmet belgesi(görevdeyken vefat edenler için), kimlik araştırma belgesi, mal bildirim belgesi, malul olan kişilerden sağlık raporu(baba ve erkek çocuklar için), feragatname, dilekçe, kanuna göre hizmet akdi ve kendi namına ve hesabına bağımsız çalışma kapsamında geçen hizmetini gösteren belge sgk ölüm aylığı için gereklidir.
  3. Açıktan İken Emekli Olan Kişiler İçin: Yukarıdaki belgelere ek olarak; vergi mükellefi olup olmadığını belirten resmi bir yazı, görevden ayrıldıktan sonra kişinin çalışıp çalışmadığına dair bizzat doldurulacak beyanname ve çalışıp çalışmadığına dair imza yetkisi olan birinci derece personel tarafından imzalı resmi bir yazı sgk ölüm aylığı için gereklidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz