SGK YETİM MAAŞI | SSK | SGK | Şifresiz | Rapor Parası | Sorgulama | Hizmet Dökümü
Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Mart 2016

SGK YETİM MAAŞI

SGK YETİM MAAŞI

SGK güvencesinde hayatını kaybetmiş kişilerin kızının yada oğlunun yaşamını yitirmiş kişi üzerinden aldıkları maaşa SGK yetim maaşı denir. Ülkemizdeki çoğu bireyin sosyal güvencesi için bağlanan yetim maaşı sosyal bir yardım niteliğindedir. Ancak SGK yetim maaşı alan kişiler sigortalı olarak çalışmaya başladıkları zaman yetim maaşları kesilecektir. Ama birkaç husustan dolayı kesilmeyen aylıklar vardır. Bu hususlar şunlardır;

Engeli Olmayan Erkek Çocuklar İçin SGK Yetim Maaşı

Sigortalı olarak bir işe başladıklarında, üniversiteyi okuyanların 25 yaşında, hiçbir öğrenim almayanların 18 yaşında, orta öğretimi bitirenlerin de 20 yaşında SGK yetim maaşı kesilecektir. 2 yıllık üniversite okuyanlar yüksek öğrenim grubuna girdikleri için 25 yaşında yetim maaşı kesilecekken, liseyi bitirenler orta öğretim grubuna girdikleri için 20 yaşından itibaren SGK yetim maaşı alamayacaklardır. Bu şartlarda yaşlarını doldurmasalar bile yetim maaşı kesilecektir. Erkek çocuklar evlendiklerinde SGK yetim maaşı kesilmez.

Engelli Olmayan Kız Çocuklar İçin SGK Yetim Maaşı

Yetim maaşı alan kız çocuklarında belli bir yaşa kadar öğrenci olması yada belirli bir yaş şartı aranmamaktadır. Ancak sigortalı olarak işe başladıklarında ve evlendiklerinde yetim maaşı kesilecektir. Kocasından ayrıldığı halde birlikte yaşayan kişileri SGK tespit ederse de yetim aylığı kesilecektir.

Engelli Olan Kız ve Erkek Çocukları İçin SGK Yetim Maaşı

Vefat eden bir kişinin kızının veya oğlunun engelli olması sebebiyle, bu nedenden yararlanarak yetim maaşı alabilmesi için SGK tarafından %60 engelinin olduğu tespit edilmelidir. Eğer %60 engelli olduğu tespit edilen kişinin SGK yetim maaşı evlendiğinde, belli bir yaşa geldiğinde yada öğrencilik yaşamının bitmesi halinde kesilmeyecektir.

SGK Yetim Maaşı Başvurusu

SGK’nın resmi internet adresindeki form ve dilekçeleri doldurarak yada yaşadığınız ilin Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

SGK Resmi İnternet Adresi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz