SGK YURT DIŞI BORÇLANMASI | SSK | SGK | Şifresiz | Rapor Parası | Sorgulama | Hizmet Dökümü
Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Mart 2016

SGK YURT DIŞI BORÇLANMASI

SGK YURT DIŞI BORÇLANMASI

Türkiye’den farklı bir ükeye kendi isteğiyle çalışmak amacıyla giden çalışan bir kişinin hizmet ettiği süre boyunca sayılan bir borçlanmadır. Yabancı bir ülkeye giden vatandaşlar gittikleri ülkede kalmak ve çalışmalarını aynı biçimde devam ettirmek isteyebilirler. Bu sebepten SGK yurt dışı borçlanması yoluna başvururlar. Kişiler, yurt dışı borçlanması ve verdikleri hizmet süreleriyle birlikte normal emeklilik koşullarına ulaşırlarsa normal bir çalışan gibi emekli olabilirler.

SGK Yurt Dışı Borçlanması Başvurusu

Yurt dışına kendi istekleriyle giden ve orada yaşamaya karar veren kişilerin SGK yurt dışı borçlanması yapabilmesi için bulundukları ülkenin başkonsolosluğuna başvuru yapabilirler. Başvuru için gerekli belgeler; nüfus cüzdanı, Türkiye pasaportu, sigorta kaydı ve Türkiye’den en son alınan maaşın bordrosudur. Bu belgelerin tam bir şekilde götürülmesiyle SGK yurt dışı borçlanmasından yararlanılabilinir.

SGK Yurt Dışı Borçlanması Nasıl Hesaplanır ve Ücret Tarifesi Nedir?

Yurt dışı borçlanmasının önemli hususlarından biri de hesaplama ve ödeme işlemleridir. Ülkemizdeki kanuna göre; maksimum asgari ücret tutarında borç yazılmaktadır. SGK yurt dışı borçlanmasının hesaplanması SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nın hizmet günlerine ve prim ödemelerine göre farklılıklar gösterir.

SGK yurt dışı borçlanmasının ücret tarifesi günlük 7 TL ve 42 TL arasında değişir. Kişilerin yurt dışında çalışmamasıyla da borçlanmaya günlük ücretler ilave edilmektedir. Ödemeler de belirlenen zaman aralıklarıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılır. Belli bir süre boyunca SGK yurt dışı borçlanması yapan kişi daha sonra borçlanmadan vazgeçerse o güne kadar yaptığı ödemeler faizsiz bir biçimde geri gönderilir.

2013 SGK Yurt Dışı Borçlanmasının Ücretleri Nelerdir?

Dönemler

Günlük

Aylık

1 Yıllık

01.01.2013-30.06.2013

10,44 TL 313,20 TL 3.758,40 TL

01.07.2013-31.12.2013

10,90 TL 327,00 TL 3.924,00 TL

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz