SSK ÇEYİZ PARASI | SSK | SGK | Şifresiz | Rapor Parası | Sorgulama | Hizmet Dökümü
Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Mart 2016

SSK ÇEYİZ PARASI

SSK ÇEYİZ PARASI

Ölüm aylığı bünyesinde bayanlara yapılan yardımlardan biri de SSK çeyiz parasıdır. SSK çeyiz parası evlenme ödeneği olarak da bilinmektedir. Evlenme ödeneği sosyal güvenlik kapsamında annesini ya da babasını kaybetmiş aylık alan kız çocuklarının evlenmeleri durumunda aldıkları maddi yardımdır.

SSK Çeyiz Parasından Kimler Yararlanabilir?

SSK çeyiz parasından yararlanabilmek için kız çocukların anne ya da babası vefat etmiş olması ve bundan dolayı ölüm aylığı alıyor olması gerekmektedir. Bu haktan yalnızca kız çocukları yararlanabilmektedir. SSK çeyiz parası alabilmek için iki şart bulunmaktadır. Bunlardan birincisi kız çocuklarının kaybetmiş oldukları anne veya babasından ölüm aylığı alması, ikincisi ise bu aylığı almaya devam ederken evlenmiş olmalarıdır. Dul eşler tekrar evlenmeleri halinde SSK çeyiz parasından yararlanmaları mümkün değildir.

Kız çocukların evlenmesi durumunda ölüm aylıkları kesilmektedir. Kız çocuklarının boşanması durumunda aylığı tekrar almak isterlerse 2 yıl beklemeleri gerekmektedir. Çünkü iki yıllık aylık peşin olarak verilmiştir. ”Çalışmama” durumunda olan kız çocuklarına tekrar aylık bağlanmamakta yalnızca işten ayrılması durumunda aylık bağlanmaktadır. Çeyiz parası alan kız çocuğu eşinden dolayı sağlık yardımlarından yararlanmıyorsa, sadece 2 yıl sağlık yardımlarından yararlanabilmektedir.

SSK Çeyiz Parasının Miktarı Nedir?

SSK çeyiz parasının miktarı anne veya babası ölen kız çocuklarının aldığı en son ölüm aylığının iki yıllık tutarı yani 24 katıdır. Bu miktar peşin olarak verilmektedir.

SSK Çeyiz Parasından Yararlanabilmek İçin Ne Yapılmalıdır?

SGK’ya talep edilmeden SSK çeyiz parası yardımı yapılmamaktadır. Bu yüzden anne veya babasından ölüm aylığı alan kız çocuklarının çeyiz parası alabilmeleri için talepte bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca,e ğer bu talep 5 yıl içerisinde gerçekleştirilmezse bu hak da ortadan kalkmaktadır. Çeyiz parası ödeneği isteyenlerin SGK İl Müdürlükleri’ne başvurmaları gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz