SSK KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA | SSK | SGK | Şifresiz | Rapor Parası | Sorgulama | Hizmet Dökümü
Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Mart 2016

SSK KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA

SSK KIDEM TAZMİNATI HESAPLAMA

Sigortalı çalışan vatandaşlarımızın yeterli sebeplerle iş yerinden ayrılırken işveren tarafından 4857 sayılı İş Kanunu gereğince çalışanına ödemekle yükümlü olduğu olduğu bir ücretlendirme durumuna kıdem tazminatı denir. SSK kıdem tazminatı hesaplama işleminden önce tazminatı alabilmek için gereken şartların bilinmesi gerekmektedir. Sigortalı çalışanlar kendi isteğiyle o işyerinden ayrılması durumunda SSK kıdem tazminatı alamaz. Gerekli nedenler; sözleşmenin feshedilmesi, kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile sona erdirmesi, işçinin vefatı, askerlik durumu gibi sebeplerle iş akdinin sonlanması nihayetinde ödenir. Yazımızın devamında SSK kıdem tazminatı hesaplama nasıl yapılır bunu anlatacağız.

SSK Kıdem Tazminatı Hesaplaması Nasıl Olur?

SSK kıdem tazminatı sigortalı çalışan vatandaşlarımızın işe başladığı tarihten itibaren hizmet durumunun devamı süresince geçen tam yıl için işverence çalışana 30 günlük giydirilmiş brüt ücreti yani aylık brüt maaş üzerine eklenmiş ikramiye, yemek, yol gibi eklemeler tutarında ödemekle yükümlüdür. Bir yıl üzerine çıkan durumlar için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır. SSK kıdem tazminatı hesaplama yapılırken sadece damga vergisi kesintisi yapılır.

SSK Kıdem Tazminatı Hesaplama İçin Neler Yapmalıyız?

İşçi çalıştığı süre zarfında ücret alıyor ise SSK kıdem tazminatı hesaplaması çalışana ödenecek miktarın bilinmesi için yıl içerisindeki son 30 günlük tutar göz önüne alınır. Ayrıca senelik miktarda dikkate alınır. Çalışanın hizmet aktinden kalan süreleri hesaplanarak, son ücret üzerinden bir yıldaki gün sayısına bölünmesiyle günlük ücret hesaplanır. SSK kıdem tazminatı hesaplamada günlük ücreti ile çalışma sürenin kalanı çarpılarak çıkan hesap, önceki ücrete eklenir ve hesaplama işlemi gerçekleştirilmiş olur. Fakat eğer çalışan devamlı değil de parça parça çalışıyorsa SSK kıdem tazminatı hesaplamada 1 yıl içerisinde aldığı toplam maaşı çalıştığı güne bölerek günlük ücret bulunur. Çalışan eğer zam almışsa o tarihlerdeki günlük maaşı zamma göre hesaplanır ve bu şekilde SSK kıdem tazminatı hesaplama tamamlanmış olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz