SGK Rapor Parası Sorgulama | SSK | SGK | Şifresiz | Rapor Parası | Sorgulama | Hizmet Dökümü
Web sitemize hoşgeldiniz, 14 Mart 2016

SGK Rapor Parası Sorgulama

SGK Rapor Parası Sorgulama

SSK SGK Rapor Parası Nedir?

SSK rapor parası, çalışan vatandaşların sağlık nedenlerinden ötürü rapor aldıkları sürelerin maddi olarak karşılığının Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen miktarına denir. Bu sistem sayesinde raporlu geçirilen günlerde gelir kaybının önlenmesi ve mağduriyetlerin yaşanmaması amaçlanmıştır.

SSK SGK Rapor Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Rapor parası hesaplama yapılırken kişinin raporlu olduğu gün sayısı kullanılır. Rapor parası hesaplama için gereken bir diğer koşul da yatarak tedavi edildiği mi ayakta tedavi mi edildiğidir. Ayakta tedavi edilen hastaların rapordan önceki 90 günün toplam kazancının 2/3’ü alınır. Yatarak tedavi edilen hastaların rapordan önceki 90 günün toplam kazancının yarısı alınır. Bunlar rapor gün sayısıyla çarpılır ve ne kadar rapor parası alınacağı bu şekilde hesaplanır.

SSK SGK Rapor Parası Nasıl Alınır?

SGK rapor parası alabilmeniz için belli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlar;

 1. Rapor parası alabilmeniz için rapor aldığınız günden 1 yıl önceki sürede en az 90 iş günü sigorta priminizin yatmış olması gerekmektedir.
 2. 1 veya 2 gün için aldığınız raporların parası ödenmemektedir. Eğer SGK rapor parası almak istiyorsanız 3 günden fazla raporlu gözükmeniz gerekmektedir.
 3. Rapor parası alabilmenin üçüncü şartı raporda yazacak teşhisin olması gerektiğidir. Yani raporunuzda herhangi bir hastalık teşhisi yoksa parayı alabilmeniz mümkün değildir.
 4. Ayrıca raporun hangi kuruma gönderildiği de rapor parası alabilmek adına oldukça önemlidir. Eğer sizin bağlı olduğunuz kuruma başvuru yapılmaz, hastanenin yakınında bulunan kuruma rapor gönderilirse yine rapor parası almanız mümkün olmayacaktır. Çünkü başvuru yapmamış durumuna düşeceksiniz.

RAPOR PARASI

SSK SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Rapor parası yukarıda verdiğimiz koşulların yerine getirilmesiyle incelemeye alınacaktır. Bu inceleme sonucu için en az 1 ay beklemelisiniz. Çünkü başvuru yaptığınızın ertesi günü para almanız kurul incelemesi bakımında imkansızdır. Kısacası rapor parası ne zaman yatar sorusunun cevabı en az 1 aydır diyebiliriz.

SSK SGK Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Rapor parası başvurusu yaptıktan sonra akıllardaki yeni soru rapor parası yattı mı olur. Rapor parası yattı mı sorunuzun cevabını SSK rapor parası sorgulama yaparak ulaşabilirsiniz. SSK rapor parası sorgulamanızı yapabileceğiniz tek site E-Devlet sitesidir. 2015 Mayıs’a kadar şifresiz olarak E-SGM sitesi üzerinden de yapılan SSK rapor parası sorgulama, E-SGM ‘nin süresiz olarak kapatılmasıyla birlikte sadece E-Devlet üzerinden yapılmaya başlanmıştır. E-Devlet üzerinden SGK rapor parası sorgulama yapabilmek için bir E-Devlet şifresine sahip olmanız gerekiyor. E-Devlet şifresi için yapılması gereken PTT şubesine giderek başvuru yapmaktır. Başvuru sonucunda 2 TL ödemeniz istenecektir. Ödemeyi yaptıktan sonra şifreniz size sunulacak.

Şifrenizi aldıktan sonra yazı bitiminde yer verilmiş olan SSK rapor parası sorgulama linkine tıklayınız. SSK rapor parası sorgulama için açılacak olan sayfada yapılması istenen ilk işlem kimlik doğrulamadır.

Buraya basıldığında diğer sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfada da yapmanız gereken T.C. kimlik numarasıyla birlikte E-Devlet şifresini girmektir. Bu bilgileri doğru girdiğinizden eminseniz SSK rapor parası sorgulama için sisteme giriş yap sekmesine basınız.

12

Karşınıza gelecek olan ekranda rapor parası yattı mı sorunuzun cevabını alabilir yani SSK rapor parası sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

SSK Rapor Parası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

SGK Rapor Girişi Nasıl Yapılır?

Çalışanı rapor alan işverenin bu durumu SGK’ya bildirmesi gerekir. Bunun için de işverenlere büyük kolaylık sağlanmış, online SGK rapor girişinin yapılması sağlanmıştır. Rapor girişi için direkt olarak verdiğimiz bağlantıya tıklayınız ve işlem yapacağınız sayfaya erişim sağlamış olunuz. Ardından kullanıcı kodunuzu ve işyeri şifrenizi eksiksiz bir biçimde giriniz. Giriş tuşuna bastığınızda da sisteme girerek bildiriminizi yapabilirsiniz.

13

SGK Rapor Girişi İçin TIKLAYINIZ!

 

Etiketler:

Yorumlar

 1. guray arli diyor ki:

  Rapar parasini ne zaman alabilirim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Güray Bey 3-4 hafta arasında değişiklik gösterebilir, SGK ya başvurmanız gerekiyor.

   1. guray arli diyor ki:

    İnt.baktim rapor paramin emanette olduğu yaziyor bu ne demek oluyor parami ayin 4 de bankadan alabilirmiyim veya ne yapmam gerekiyor tsk ler

 2. hasan akkus diyor ki:

  Benim sorunum bana bir ay bi rapor verildi bunun ücreti internette sorguluyorum sgk dan sorguluyorum ziraat bankasina gönderildi diyo e devlette sorguluyorum ptt ye gönderildi diyo gidiyorum her iki kurumda boyle bi ödeme gozukmuyo deniliyor bu nazil bi sorun bana bilgi verirseniz sevinirim napmam lazim yardimci okun

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Hasan Bey SGK ya başvurabilirsiniz.

 3. ÖMER CAGLAYAN diyor ki:

  HAYIR GECELER BEN MART 5 NISANI 7 KADAR RAPOLUDUM BUNUN PARASINI NE ZAMAN ALIRIMI

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Ömer Bey birkaç hafta içerisinde alırsınız. Almadığınız durumda SGK ya başvuru yapabilirsiniz.

 4. gökhan ekmen diyor ki:

  nisanin beşinde iş kazası geçirdim mayısın 25 ine kadar raporluyum rapor parasını ne zaman alabilirim birde iş kazası raporları brüt maaştanmı yoksa net maaştanmı alınıyor

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Gökhan Bey raporunuzun ilk 2 gününü işveren tarafından, geri kalan günleri SGK tarafından alırsınız. Sağlık kuruluşu tarafından raporunuz sisteme girilecektir. Yatarak tedavilerde günlük gelirinizin % 50 sini ayakta tedavilerde ise gelirinizin 2/3 ünü alabilirsiniz.

 5. mehmetaksoy diyor ki:

  Ben iş kazası geçirdim ..Bana işveren tarafından raporlu geçirdiğim süre zarfında ne bir ücret ödendi nede sigorta yatırıldı bu na ne yapabilirim….

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   SGK ya başvuru yaparak durumu anlatın Mehmet Bey onlar yol gösterecektir.

 6. ayşe bahar armutcu diyor ki:

  27 mart ta ameliyat olup 15 nisan da işe başladım. rapor paramı na zaman ve ne kadar alabilirim.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Bunun için SGK ya başvuru yapmanız gerekiyor.

 7. bahar armutcu diyor ki:

  27 martta amelıyat oldum 15 nisan da işe başladım rapor parasını ne zaman alabilirim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   SGK ile iletişime geçmeniz gerekiyor Bahar Hanım.Süresi hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor.

 8. MUSTAFA diyor ki:

  4 Nisan 2014 tarihinde ameliyat oldum.2 ay raporluyum şu ana kadar iş görememezlik paramı alamadım.Ameliyat oldugum hastahanede sistemden otomatik olarak sgk ya geçtiğini solediler.Kendım elden ulastırdım ek bbılgıyı şu ana kadar hesaba para gecmemeiş yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Mustafa Bey bu noktada bizim yapabileceğimiz bir durum yok. rapor parası sorgulama için : https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/SpasSorgula

 9. serdar kara diyor ki:

  27 mayis ve 30 mayis arasi 5 gün rapor aldim ama rapor kagidini vermedim is yerine bi sorun olur mu_?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Verseniz iyi olabilir Serdar Bey. Elektronik ortamda bir sorun olduğunda sıkıntı yaşanmasın.

 10. Murat ARSLAN diyor ki:

  Merhabalar, 2011 yılında 1 haftalık rapor aldım(1 hafta sonra kontrol kutucugu işaretliydi) ve rahatsızlığımın geçmemesinden dolayı raporumun son gününde raporumu 1 hafta daha uzattı doktor. Raporum bitince de işbaşı yaptım. Fakat raporumu uzatan doktor rapor bitişinde kontrol kutucuğunu işaretlediği için rapor paramı alamıyorum ve geçmişe dönük de değişiklik yapılamıyor raporumda. Lütfen yardımcı olun. Bu konuda Mağdur olmak istemiyorum

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   SGK ya başvurmanız gerekiyor Murat Bey.

 11. eregün şirin diyor ki:

  Netten bır turlu sorgulamaya gıremıyorum baska bır soracagım yer varsa bır rıca yazarmısınız tesklerr

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Verilen linkten sorgulama yapabilirsiniz. https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/

 12. adem diyor ki:

  18 052014 28 05 2014 raporluyum param yatmamiş nezaman alrım

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Adem bey bu konu hakkında net bilgi veremiyoruz. iş yoğunluğuna bağlı olarak değişir.

 13. yeliz mutlu diyor ki:

  Ocak ayından 3 günlük bi raporum vardı 2 günü firma ödüyo ve sgk dan alacağım 1 günüm var, az önce sorguladım ve ücret için emanete alındı yazıyo yani de
  demem şuki emanete alındı ne demek? ben bu ücreti nasıl alabilirim? Teşkkleer..

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Makbuz girişi olan kişilerin ödemeleri emanete alınır Yeliz Hanım.
   Makbuz girişi bulunan kişilerin iş yerleri, toplu iş sözleşmesi yapılan iş yerleri ile kamu iş yerlerinin protokol imzalamış olması gerekir.

 14. Tansel Yiğit diyor ki:

  21 mayıs -10 haziran arası raporluydum ,Rapor paramı ne zaman alabilirim?

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Birkaç hafta içerisinde yatabilir daha uzun da sürebilir bu konu hakkında kesin bir şey söyleyemeyiz.

 15. EMRE diyor ki:

  Ben 14 mayıs 2014 de işe başladım. dün çay fabrikasında çalışırken koluma demir düştü ve kırıldı.Hastane 10 gün rapor verdi.Çalışmadığım 10 günün rapor parasını alabilirmiyim.
  İnternetten baktığımda ya rapor öncesi 90 gün sigorta olması lazım diyor veya iş kazası ise belirtilmesi halinde öncesinde sigorta aranmadan rapor parası ödenir diyor.Tam olarak aydınlatırmısınız alabilirmiyim alırsam ne yapmam gerekiyor.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Emre Bey doğru duymuşsunuz. Rapor parası alabilmeniz için 90 gün şartını sağlamanız gerekiyor. Ancak bu bir iş kazası ise bunu ispatladığınız taktirde alabilirsiniz.

 16. serdar ataşoğlu diyor ki:

  ben 29 mayısta 5+5 olarak toplam 10 gün rapor aldım.29 undan 3 üne kadar olanı işverenim sisteme girmiş ancak 4 ile 8 haziran olanı defalarca söylememe karşın sisteme girmiyolar bu konuda ne yapabilirim onlar işlemimi yapmayınca paramıda alamıyacam.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   SGK ya bu noktada başvuru yapabilirsiniz Serdar Bey. Veya ALO 170 i arayabilirsiniz.

 17. ghkn diyor ki:

  Sgk sayfasindan İş gorememizkde raporum ve yatacak olan para gorunmekte fakat online siteme gonderildi diyor bunun icin herhangi bisey yapmam lazimmi yoksa ayin 8 i ile 11 arasi param ziraat bankasina yatarmi

  1. Yusuf Karatas diyor ki:

   Paranız yatacaktır. E-Devletten son durumunu kontrol edebilirsiniz.

 18. seher diyor ki:

  merhaba 1/08/2014 – 10/08/2014 tarihlerinde ve 11/08/2014 – 20/08/2014 tarihleri arasında işgöremezlik raporu aldım. SGK sitesindeki ödeme durumunda o tarihlerdeki raporlarım için emanete alındı ibaresi var . Bunun anlamı nedir ?

  1. Yusuf Karatas diyor ki:

   Ödemeyi almamışsanız emanete alınmıştır. SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtip rapor paranızı alabilirsiniz, Seher Hanım.

 19. sadik caliskan diyor ki:

  Normal kaza gecirdim 3 ay rapor aldim rapor evraklarini tamamladim ama sorun oluyor banka da param gozumuyor

  1. Yusuf Karatas diyor ki:

   İşlemler biraz uzun sürebilmektedir. Rapor bitiminden sonra paranızı bankadan alabilirsiniz. E-Devletten kontrol edebilirsiniz.

Yorum Yaz