SSK | SSK | SGK | Şifresiz | Rapor Parası | Sorgulama | Hizmet Dökümü
Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Mart 2016

SSK

SSK

SSK yani Sosyal Sigortalar Kurumu SGK 4A kapsamında kurallara bağlı olan ve bu kapsam içerisinde değerlendirilmekte olan bir sigorta kurumudur. Sosyal Sigortalar Kurumu geçmişte kendi başına hizmet vermekte olan bir kurum iken 2008 yılı ile beraber SGK kapsamı altına alınmıştır. Bu şekilde artık Türkiye’de yalnızca bir sigorta kurumu ve bu sigorta kurumunun altında diğer kurumlarda incelenmiştir. Yani Emekli Sandığı, BAĞ-KUR ve SSK 4A, 4B ve 4C birimleri olarak bu kurumun çatısı altında hizmet vermeye başlamışlardır. SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumu tek bir kurum olarak kaldığından dolayı SSK gibi tüm birimleri için tek bir yasa ortaya çıkmıştır. Bizlerde bu yazımızda sizlere bu kurum altında gerçekleştirebileceğiniz işlemleri yani uygulamaları vereceğiz.

SSK Uygulamaları

SSK Sorgulama

Günümüzde internet üzerinden birçok işlemi gayet rahat ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmemiz mümkün. Bu işlemlerden biri de SSK sorgulama işlemi, artık bu işlemi de internet üzerinden yapabilirsiniz. Peki SSK sorgulama sizlere ne gibi bir kazanım sağlayacak yani ne işe yarayacak diye soracak olursanız şimdi aşağıda maddeler olarak sizler ile paylaştıklarımızı okuyunuz. SSK sorgulama işleminizi gerçekleştirmek istiyorsanız bu yazının başlığına tıklamanız yeterli olacaktır.

 • Çalıştığınız işyerine ait işyeri numarasını,
 • Geçmişte; hangi dönemlerde ya da aylarda çalıştığınızı,
 • Belge kodunuzu,
 • İşe giriş ve işten ayrılış zamanınızı,
 • Hangi aylarda, ne kadar prim gün sayınız yatırıldığını,
 • Aylık kazancınızı,
 • Yıllık toplamlarınızı,
 • Genel toplamınızı,
 • Kısacası SSK ile ilgili size ait ve merak ettiğiniz genel hizmet bilgilerinizin tamamını bu sayede öğrenebilirsiniz.

Bu kısımda belge türü olarak verilmiş olan karakterlerin anlamları mevcuttur.  “A” asıl, “İ” iptal edilen, “E” ek belgesi “T” teftiş raporu anlamına gelmektedir. Belge türünüzü incelerken bu ayrıma dikkat etmeye özen gösteriniz. Hizmet döküm bilgilerinizde farklı bir ad soyad bilginizin yer alıyor olaması halinde bu sorunu ortadan kaldırmak adına gerekenler yapılması için Sosyal İl / Sigorta Müdürlüğüne şahsen müracaat etmeniz gerekmektedir. Tarım sigortası hizmetleri ile askerlik borçlanmasına ait hizmetleriniz mevcut ise bu hizmetleri görüntülemek isterseniz bu hizmetler yalnızca sisteme aktarıldıkça görünmektedir. Kurum uygulamaları gereği yapılacak olan işlemler haricinde sayfanın herhangi bir resmiyeti bulunmamaktadır. Yani bu belge yalnızca siz değerli çalışanları yapılan hizmetlerden haberdar etmek ve sizlere bilgi vermek amacıyla oluşturulmuş bir belgedir.

SSK Hizmet Dökümü

Her çalışan vatandaş gibi sizlerde bazen hangi kurumda ne kadar hizmet verdiğinize dair şüpheye düşüp bu sorgulamayı yaparak emin olmak isteyebilirsiniz. SSK hizmet dökümü işleminizi yapabilmek için devlet dairelerinde uzun ve yorucu sıralar beklemenize gerek yok. İnternet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Görüntülemiş olduğunuz bu hizmet dökümünde yer alan bilgilerini tarihlere göre inceleyebilirsiniz. Ayrıca hesaplama motorları sayesinden SSK çatısı altında emekli olmak için gerekli bilgilendirmeleri yapan hesaplamaları da kolaylıkla kullanabilirsiniz.

SSK Prim Sorgulama

SSK prim sorgulama işleminizi gerçekleştirmek istiyorsanız sitemizde bulunan sizlerin bu gibi işlemlerinizi kolayca yapabilmeniz için yazılmış olan yazılarımıza göz gezdirmeniz yeterli olacaktır. Peki SSK prim sorgulama işlemi yapmadan önce bu işlem nedir ne işe yarar diye soracak olursanız sizlere bunu da açıklayalım. SSK prim sorgulama SSK hizmet dökümü bilgileriniz içerisinde yer alan ve size ait toplam gün sayısını kapsayan bir sistemdir. Bu sorgulamayı yaptığınız takdirde emekli olabilmeniz için doldurmanız gereken gün sayınızı, hangi tarihlerde ne kadar süre hizmet verdiğinizi ve toplam gün sayınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

SSK Gün Dökümü

SSK gün dökümü sizlere işe başlama tarihinizi, işten ayrılma tarihinizi ve ne kadar süre hangi işinizde hizmet vermiş olduğunuzu bildiren bir hizmettir. Bu hizmet sayesinde kaç gün çalıştığınızı, emeklili olabilmeniz için kaç gün daha çalışmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz ve tabiki bu bilgileri kullanarak emekli olacağınız tarihi, alacağınız maaşı ve bunun gibi birçok işlemi de kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

SSK Maaş Hesaplama

SSK maaş hesaplama uygulaması sayesinde oturduğunuz yerden kendi maaşınızı kendiniz hesaplamanız artık mümkün durumdadır. Sizlerde maaşınızı hesaplamak istiyor olabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için sitemizde yer alan sizler için hazırlanmış olan yönlendirmeleri sırasıyla ve doğru bir şekilde takip etmeniz durumunda maaş hesaplama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz. SSK maaş hesaplama uygulaması sayesinde tahmini olarak ne kadar emekli maaşı alacağınızı da belirleyebilirsiniz ve emekli maaşınızı almaya başladığınız andan itibaren beklemediğiniz bir miktarla karşılaşma gibi bir sorununuz ortadan kalkmış olur. SSK maaş hesaplama uygulamasının asıl amacı siz değerli çalışanları maddi konularda aydınlatmak olduğu gibi herhangi resmi bir evrak niteliği taşımamaktadır, bu bilgiyi unutmamanızı tavsiye ederiz.

SSK Maaş Sorgulama

SSK maaş sorgulama işlemi sayesinde emekli maaşınız hakkında bilgi edinmeniz mümkündür yani siz değerli emekli vatandaşların ne kadar miktarda emekli aylığı alacakları bu uygulama sayesinde internet üzerinden rahatlıkla öğrenilebiliyor. Bu işlemi yapmak için sitemizde sizlerle paylaşmış olduğumuz yönlendirmeleri sırasıyla takip etmeniz yeterli olacaktır.

SSK No Sorgulama

SSK no nedir diye soracak olursanız, SSK numaranız sizler için gerekli SSK işlemlerinizi gerçekleştirmenizi sağlamak amacıyla verilmiş olan bir şifredir diyebiliriz. Bu numarayı kullanarak öğrenmek istediğiniz tüm SSK işlem ve bilgilerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz. SSK no sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için sitemizde yer alan adımları sırasıyla ve doğru bir şekilde uygulamanız sizler için yeterli olacaktır.

SSK İşe Giriş Sorgulama

SSK işe giriş sorgulama sistemi sayesinde siz değerli çalışan vatandaşlarımızın SSK çatısı altında ne kadar süredir hizmet vermekte olduğunuzu ve işe girmiş olduğunuz tarihi öğrenmeniz için oluşturulmuş bir uygulamadır. Bu uygulamayı neden kullanmalıyım ya da bir başka deyişle SSK işe giriş tarihimi öğrenmem ne işime yarayacak diye merak ediyor olabilirsiniz. İşe giriş tarihi sorgulama işleminizi emeklilik tarihiniz ve maaşınızı hesaplama gibi işlemleri gerçekleştirmeniz için bilmeniz gerekmektedir. Dikkat etmeniz gereken nokta ise değişen yasalarla beraber, farklı kurallara tabi tutulduğundan dolayı işe girdiğiniz tarihte hangi kurallara göre emekli olabileceğiniz gibi farklılık göstermektedir.

SSK Randevu Alma

SSK randevu alma sistemi sayesinde artık özellikle yaşlı olan vatandaşlar hastanelerde uzun ve yorucu kuyruklar beklemek sorunda değiller. Özellikle merkez dışından gelen hastalar için büyük bir kolaylık sağlayan randevu alma sistemi sayesinde hiçbir hasta mağdur olmamaktadır. Ayrıca randevu alma uygulaması sayesinde muayene olmak istediğiniz saati ve doktoru da seçme gibi önemli bir şansınız da mevcut. Randevu alma işleminizi ister internet üzerinden ister telefon ile gerçekleştirebilirsiniz. Alo 182’yi arayarak telefonla randevu alabileceğiniz gibi internet üzerinden www.mhrs.gov.tr adresinden de randevu alabilirsiniz.

SSK Borç Sorgulama

SSK borç sorgulama SSK çatısı altında işyeri sahiplerinin kuruma dair ne kadar borçlu olduklarını öğrenmeleri için oluşturuluş bir bilgilendirme uygulamasıdır. Bu işlemi uyg.sgk.gov.tr bağlantı adresi ile gerçekleştirebileceğiniz gibi bu sorgulama sonucunda, online olarak SSK borcunuzu ödeme gibi bir seçeneğiniz de var.

SSK Sicil No

Sürekli olarak SSK sicil numaranızı aklınızda tutmak zor olabilir ya da kaybetmeniz gibi bir durum söz konusu olduğunda SSK sicil no öğrenme işlemi artık internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde öğreniliyor. SSK sicil no ile sayesinden SSK kurumu altında yapmanız gereken bazı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Sitemizde bu işlemi nasıl yapacağınız detaylı bir şekilde anlattık.

SSK Emeklilik Hesaplama

Her çalışan vatandaş gibi sizlerde emekliliğinize ne kadar süre kaldığı merak ediyor ve bunu öğrenmek istiyor olabilirsiniz. SSK emeklilik hesaplama işlemi sayesinde emekliliğinize kalan süreyi internet üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu bilgilerin dışında emekli olabileceğiniz tarihi net olarak öğrenebildiğiniz gibi emekliliğiniz için gereken prim gün sayınızı da net olarak öğrenebilirsiniz. Bu işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz için yapmanız gereken sitemizde sizler için hazırlanmış olan yönlendirmeleri doğru bir şekilde uygulamanızdır.

SSK Ne Zaman Emekli Olurum ?

SSK çatısı altında emekli olma hayali kuran ve bunu bekleyen siz değerli vatandaşlarımız için oluşturulan bu sistem sayesinde emekli olma tarihinizi sorgulama için oluşturulmuş olan bir uygulamadır. Emekli olmayı bekleyen birçok vatandaşımız ne zaman emekli olacaklarını merak etmektedir ve bunun bekleyen her vatandaşın devlet dairelerine gittiğini düşünürsek yaklaşık 5 milyon vatandaşın işlemlerini gerçekleştirmesi maalesef çok uzun bir zaman alacaktır. Ancak bu başlığa tıklayarak ve sizin için hazırlanmış yönlendirmeleri uygulayarak bu sorgulamayı çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

SSK Prim Ödeme

SSK prim ödeme konusu çalışan vatandaşlarımın yanısıra işveren olarak hizmet vermekte olan vatandaşlarımızı ilgilendiren bir husustur. Neden diye soracak olursanız prim ödeme işlemi çalışan vatandaşların primlerinin yani gün sayılarının ödenmesi ile alakalı bir konudur. Bu konu altında işlem yapmak isteyen işveren vatandaşlarımız ve kurumlar için başlığa tıklamanız sonucu açılacak olan sayfada verilen yönlendirmeleri uygulamanız yeterli olacaktır.

SSK İşyeri Bildirgesi

SSK işyeri bildirgesi de tıpkı SSK prim ödemede olduğu gibi SSK kapsamında sadece  işyeri sahiplerini ilgilendirmektedir. SSK kurumu altında işyeri sahibi olan vatandaşlarımızın her bir çalışanlarını SSK’ya bildirmiş olmaları gerekmektedir. Ayrıca SSK işyeri bildirgesi yalnızca çalışan durumu için değil, işyeri değişikliği, devredilmesi ya da miras edilmesi gibi konular söz konusu olduğu takdirde de yapılması gereken bir bildirgedir. İşyeri bildirgesi miras durumu dışında 10 gün, miras durumu söz konusu olduğunda ise kişinin vefatından itibaren 3 ay süre içerisinde bu uygulama ile SSK’ya bildirilmesi zorunludur.

SSK E-Bildirge

SSK E-Bildirge uygulaması sayesinde adından da anlaşıldığı üzere, işverenler bildirgelerini internet üzerinden kolaylıkla bildirebilirler. Bu uygulama sayesinde SSK kapsamında işveren kişi ve kurumlar internet üzerinden çalıştırdıkları vatandaşlara ait prim belgelerini online olarak bildirebilirler. Ayrıca SSK E-Bildirge uygulaması sayesinde işverenler ödemeleri gereken tutarları da otomatik ödeme talimatı vererek ya da internet bankacılığı ile ödeyebilirler. Bu uygulama sayesinden SSK’ya gitmenize gerek kalmadan yalnızca internet üzerinden güvenli ve hızlı bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirmeniz artık mümkün.

SSK Evrak Takibi

İnternet üzerinden gerçekleştirdiğimiz için hayatımızı kolay bir şekilde devam ettirmemizi sağlayan ve vakit kaybı yaşama sorununu da ortadan kaldıran bir diğer uygulama da SSK evrak takibi uygulamasıdır. Peki bu uygulama ne işe yarar diye soracak olursanız, evrak takibi uygulaması sayesinde SSK’ya göndermiş olduğunuz evrakların hangi aşamada olduğunu, incelemeye alınıp alınmadığını internet üzerinden rahatlıkla takip edebilirsiniz. Evrak takibi uygulaması altında üç çeşit SSK evrak takibi mevcuttur. Bu evraklardan ilki; standart ya da genel diye tabir ettiğimiz evrak takibi, ikincisi ise emeklilik işlemleriniz için gerçekleştirebileceğiniz evrak takibi ve sonuncusu ise 2022 evrak takibidir.

SSK Danışma Hattı

SSK danışma hattı sayesinde aklınıza takılan ve sormak istediğiniz SSK konularını rahatlıkla sorabileceğiniz bir danışma merkezidir. SSK danışma merkezine aklınıza takılan ve cevabını almak istediğiniz tüm sorularınızı sormak için yapmanız gereken ALO 170’i aramanız.

SSK Doğum Parası

Analık geçici iş göremezlik olarak da bilinen SSK doğum parası, SSK çatısı altında hizmet vermekte olan lakin doğum yapması sebebiyle çalışmalarına geçici bir süre devam edemeyecekleri için ödenen bir ödenektir. Doğum yapan SSK çalışanı bu bayanların bu parayı alabilmeleri için bazı şartlar vardır. Peki bu şartlar nelerdir gelin bakalım.

 1. Kullanılmış olan izinler kapsamında herhangi bir kurumda çalışılmamış olması,
 2. Doğumdan önceki yıl içinde minimum 90 günlük bir prime sahip olunması,
 3. Doğumun bu evreden daha sonra gerçekleşmesi,
 4. İznin başladığı tarihte sigortalılığın bitmemiş olması gerekmektedir.

SSK Doğum İzni

SSK doğum izni, doğumdan önce ve sonrasında 8 hafta yani iki defa 8 hafta olmak üzere, vatandaşa 16 haftalık bir iznin verilmesi durumudur. SSK doğum izni almış olan kadın çalışanların, yapılan araştırmalara göre izni bulunmayan kadın çalışanlara göre daha verimli çalıştığı saptanmıştır. Normal şartlarda doğum öncesi ve sonrası 8’er hafta olarak belirlenmiş olan bu doğum izni, erken doğum veya çoklu gebelik durumlarında değişmektedir. Ayrıca, doğum izni istemeyen kadın vatandaşlarımızın doğum izni kullanmak gibi bir zorunlulukları da yoktur.

SSK Gecikme Zammı

SSK gecikme zammı, SSK çatısı altında yer alan ödemelerinizin tarihinin geçmesiyle beraber gelen zamlardır. SSK’ya olan borcunuzu ne kadar geciktirirseniz maalesef ödemeniz gereken zam da aynı ölçüde artacaktır. Fakat torba yasası ile beraber gelmiş olan aflara benzer şekilde bir af gelirse borcunuz hususunda indirimlerden de faydalanabilirsiniz. SSK gecikme zammı uygulaması sayesinde mevcut borcunu geciktirmeniz dolayısı ile eklenen faizi hesaplama imkanınız vardır.

SSK Çeyiz Parası

SSK çeyiz parası ödeneği yeni evlenecek olan bayanların kullanabileceği bir SSK uygulamasıdır. SSK çeyiz parası ödeneği, annesi ya da babası üvey her ikisi de maalesef vefat etmiş bayanların yararlanabileceği bir tür evlenme ödeneğidir. SSK kapsamında çalışması gereken kadının maaş alması halinde bu uygulamadan yararlanabilir. Bu durumda yapılması gereken veya SSK çeyiz parası hakkında detaylı bilgi edinebilmeniz için sitemizi incelemeniz yeterli olacaktır.

SSK İşyeri Sicil No

SSK kapsamı altında internet üzerinden yaptığınız ödemeler, sorgulamalar ile resmi evraklarınız ile ilgili işlemlerde sizlerden size ait SSK işyeri numaranız talep edilecektir. Sosyal Sigortalar Kurumu’nun işyerinize vermiş olduğu bu numarayı birçok işlemde kullanacağınız için bu numarayı bilmek sizler adına faydalı olacaktır.

SSK 65 Yaş Aylığı

SSK’nın bu uygulaması sayesinde 65 yaşında olan ve ihtiyaç duyması durumunda olan vatandaşlarımıza aylık bağlanmaktadır. Bu maaş için gereken şartlar ise vatandaşımızın 65 yaşını doldurmuş olması, maaş almaması, SGK kapsamında prim ödememiş olmamaları ve az gelire sahip olmasıdır. Bu şartları barındıran 65 yaşına gelmiş olan vatandaşlarımız için SSK 65 yaş aralığı mevcuttur. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak isterseniz lütfen konu başlığına tıklayınız.

Etiketler:

Yorumlar

 1. meral diyor ki:

  ssk gün sorgulama kaç gün olmuş

 2. hADİYE diyor ki:

  2795 / 01 01-02-1988 TARİH VE 17926348 NUMARA İLE SİGORTALİYİM
  eMEKLİ OLABİLİRMİYİM.

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   44 yaş, 20 yıl, 5225 prim günü şartınız bulunuyor.

 3. faruk yaşar memu diyor ki:

  Ben 4 senedir bir şirkette çalışıyorum ve beni burda girdi cikti yapmışlar, ben 3600 is gününden yararlanabiliyorum
  ama sirket bana bu 4 senenin tazminatı vermezler diyorlar
  Nasıl bir yol la bu 4 senenin ödem tazminatını ala bilirim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Faruk Bey iş mahkemelerine sizin rızanız olmadan girdi çıktı yaptıklarına dair dava açmanız gerekiyor.

 4. aysel karakaş diyor ki:

  yaşım doldu günüm eksik yani 365 gün eksik torba yasada ben emekli olabilirmiyim

  1. SGK Merkezi diyor ki:

   Doğum varsa borçlanma yapabilirsiniz.

Yorum Yaz